Pondělí 29. listopadu. Svátek má Zina.

Investice do nemovitostí: Retailové parky jako překvapení pandemie

Retail, nákupy
synergicky 31.10.2021 | 14:51 0 Komentářů

Zatímco eshopy z pandemických restrikcí těžily, kamenným obchodům a provozovnám se kvůli nucenému uzavření logicky nedařilo. Nemovitosti se však obecně v pandemii dostaly do hledáčku mnoha velkých i drobných investorů. Největší zájem pocítily rezidenční, ale i průmyslové a logistické objekty. Překvapivé pozornosti se dostalo i retailovým parkům se supermarkety a diskontními prodejnami.

Retailové parky: Lockdown mírnější než jinde

Retailový, také nákupní park má venkovní parkoviště. Parkoviště je společné pro všechny prodejny, ale každá má samostatný vchod zvenčí. Tím se snáze aplikují bezpečnostní a hygienická opatření. Obchody v retailových parcích proto nebyly tolik zasaženy uzavírkami jako obchodní centra a v době enormního hladu po nemovitostech se tak staly žádaným typem realit. Jejich koncept se osvědčil obchodníkům, ale i investorům a developerům, kteří se dokonce v některých případech pustili i do přestavby supermarketů a hypermarketů na retailové parky.

Dle analýzy realitně poradenské společnosti Cushman & Wakefield bylo v roce 2020 dokončeno nebo rozšířeno 23 projektů nákupních parků o celkové obchodní ploše bezmála 55 tisíc metrů čtverečních. V 77 % případů šlo o nové projekty, kterých vzniklo celkem 14. Ve 4 % šlo o přestavbu jiných obchodních konceptů v retailové parky.

Celkem je aktuálně v České republice přes 250 nákupních parků. Analýza mezinárodní poradenské společnosti BNP Paribas Real Estate odhadla, že jenom za první pololetí 2021 se do této kategorie realit investovalo asi 800 milionů eur. Rostoucí zájem o investice do retailových parků potvrzuje i společnost CBRE, která poukazuje také na trend nájemních investic. Současně podotýká, že prim nadále hraje sektor průmyslových a logistických nemovitostí.

Kde hledat investora?

Chutí investovat se netají společnost PSN, která se zajímá o všechny typy nemovitostí. Akviziční tým PSN hledá v oblasti komerčních realit, bytových domů i pozemků nevyužitý potenciál. Díky vlastními kapitálu ho dokáže naplnit a majitelům realit také nabídnout solidní jednání, férovou cenu a rychlou platbu. Hledáte investora? PSN kupuje.