Sobota 12. června. Svátek má Antonie.

Reformu penzí je potřeba lidem vysvětlit

libor-pergl 21.04.2011 | 17:14 0 Komentářů

Přes veškeré vládní kotrmelce se zdá, že se v reformním úsilí přeci jen bude pokračovat. Vláda už má návrh podoby penzijní reformy na stole a posvětila jej, podle informací z posledních odborných konferencí již vznikají paragrafovaná znění potřebných zákonů. Skoro by se zdálo, že reformě nestojí nic v cestě.
Je třeba si ale položit otázku z kdysi populárního nedělního debatního pořadu „ale co na to občan?“ – rozumí tomu všemu běžní lidé, vyznají se v tom? Z médií se dovídají o nějakých procentech, která se budou přesouvat z jednoho pilíře do druhého, čtou o zvýšení DPH a počítají, nakolik se jim ztenčí rodinný rozpočet. Jsou to jednotlivosti, možná velice nepříjemné jednotlivosti, ale stále jen malé problémy ve srovnání s tím, že ve stáří nebudou mít z čeho žít. A to jim nikdo neřekne.
Současná vláda se při svém ustanovení nazvala vládou reforem, a ačkoliv v posledních týdnech stála před krachem, byla to zejména neodkladná potřeba provedení reforem, která ji nakonec přiměla pokračovat. Je ale otázka, jak dlouho se při životě udrží. Možná to budou nakonec opět reformy, které ji zlomí vaz. Ne náhodou se na stejný den, kdy bude parlament hlasovat o projevení nedůvěry vládě, svolala demonstrace odborů. Ty koneckonců spustily proti reformám celou kampaň.
Možná by stálo za to, kdyby i vláda a předkladatelé reforem zvedli oči od stohů popsaných papírů a uvědomili si, že zatímco připravují možná řešení problému, veřejnost nemá pocit, že nějaký problém vůbec existuje. Málokdo vzal představu sebe jako žebrajícího staříka za svou. Lidé možná tuší, že populace stárne a na důchody je potřeba stále více peněz, nedokážou si ale představit, že by státní systém mohl někdy přestat fungovat. Přitom může a možná velmi rychle.
Možná by vláda nebo Ministerstvo práce a sociálních věcí měli přijít s vlastí osvětovou kampaní. Kdo jiný má lidem vysvětlit, jak na tom ve skutečnosti jsme? Jsou věci, které se možná nikomu z nás nechtějí zrovna dvakrát slyšet. To, že se o vás ve stáří nikdo nepostará, je jedna z nich.
Pokud se o nutnosti reformy nepodaří přesvědčit širokou veřejnost, je velké riziko, že reforma bude neúspěšná. Lidé nebudou chtít vstoupit do nového systému, který tak možná díky malé deklarované poptávce společnosti ani nemusí vzniknout.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.