Sobota 12. června. Svátek má Antonie.

První investice

davidpuchyr 03.03.2018 | 08:56 0 Komentářů

Investice je kouzelné slovo a je tu s námi i pěkně dlouho. Investujeme v podstatě každý den a to všichni. V mládí investujeme do vzdělání, které nám pomůže zdolat maturitní zkoušky a otevřít tak cestu na vysoké školy. Další investicí může být sadba stromků, ze kterých jsou časem silné stromy produkující kyslík nebo dřevo, kterým si můžete večer zatopit na chalupě.

Všichni si ale slovo investice spojují s financemi. Investovat korunu a dostat zpátky dvě. To chce přece každý investor, no ne? Vlivem modernějších technologiií a širokého spektra finančních produktů chtějí investovat všichni, bez ohledu na jakékoliv předešlé zkušenosti. Všechny nás to láká, ta vidina rozrůstající se hodnoty investovaných peněz.

Podle mě ale řada lidí přeskočí jeden důležitý krok a tím je investice do sebe sama. Stejně jako atleti nebo vrcholoví sportovci investují veškerý svůj čas do tréninku a zlepšování svých fyzických schopností, aby poté excelovali na plné čáře a sklidili tak ovoce za celoživotní snahu. Měli bychom od tohoto modelu leccos převzít.

Investice do lidských zdrojů neboli lidský kapitál je něčím tak moc opomenutým, přehlíženým a nedoceněným, že tomu nerozumím. Jaká je nejlepší investice, kterou můžete v životě udělat? Není to investice do bitcoinu, ale investice do sebe sama. Více znalostí = větší rozhled = větší schopnost vytvářet hodnotné věci a také větší šance prokouknout investice, které se zdají krásné, ale pod tím vším je to jen „naleštěná bída“.

Mluvím tu o tom, že sebevzdělávání, čtení knih, článků, portálů a oborově zaměřených webů vám pomůže rozvinout kognitivní myšlení, které je z mého pohledu klíčové pro úspěch. Sám nejraději čtu knihy hlavně proto, že to beru jako farmu nápadů. Můžete si číst něčí životopis nebo oblíbené knihy o osobním rozvoji, kde se na každé stránce můžete těšit nové myšlence, kterou stačí pouze uchopit a adaptovat na svoji situaci. Největší vizonář současnosti Elon Musk čte opravdu spoustu knih napříč všemi tématy ne proto, že se nedokáže soustředit a skáče od jednoho k druhému, ale proto, že si posléze pomocí kognitivního myšlení dokáže spojit jednu myšlenku s druhou, do toho využít svoje stávající zkušenosti a rázem mu doslova docvakne něco, co by ho nikdy nenapadlo. Může to být řešení problému, vymyšlení nového postupu nebo zase nový převratný projekt, stejně jako SpaceX.

Na závěr článku bych chtěl pouze sdělit pointu celého článku a to, že pokud chcete začít investovat s cílem množit svou hromádku peněz, investujte rovnorměrně i do svého vzdělání, které vám pomůže myslet jasněji, chytřeji a dovést vás tak k lepším investičním rozhodnutím.