Sobota 12. června. Svátek má Antonie.

Prodám modrou knížku. Zn. Saša V

prokupek 16.09.2011 | 15:06 0 Komentářů

Dlouho jsem přemýšlel, zda vůbec tento článek napsat na stránky investujeme.cz. Ale pak jsem si řekl, že v dnešní době, kdy čelíme všichni globální ekonomické krizi, euro zažívá klinickou smrt, která by se brzy mohla přeměnit v definitivní kolaps, jsou trochu na místě slova Jana Nerudy „Laskavý čtenář promine“, ale na co český člověk vlastně nepřijde.
Roste hodnota různých komodit – zlata, ropy, ale existují i komodyty vskutku humorné. Před listopadem 1989 byla takovou komoditou modrá knížka.
Lidé byli za dob komunistické totality ochotni za modrou knížku darovat i auto či značné množství peněz. O to víc mě rozesmál nedávno zveřejněný inzerát – Prodám modrou knížku. Zn. Saša Vondra. Autor zmíiněného inzerátu jistě takový doklad prodat nechtěl, jen si dělal legraci z nedávného návrhu ministra obrany Alexandra Vondry.
Vzpomínám si jako bývalý studentský vůdce z okresního města, jak jsem se tehdy jako bojovníci proti komunistické totalitě shodli na jednom, že budeme profesionalizovat armádu a zrušíme základní prezenční službu. Pokud vím i Alexandr Vondra byl jedním z vůdců zmíněné revoluce.
A uplynulo pár let a Alexandr Vondra vyhrožoval zavedením základní prezenční služby v případě, že na našem území nebude umístěn tak nechvalně známý americký radar. Američané se rozhodli, že u nás radar nechtějí. A uplynulo pár let a Alexandr Vondra chce opět zavést základní prezenční službu! Proč? To má český vojenský pěšák v době systému protiraketových obran takovou cenu.
A nebo jen ministr Vondra plácá. Proč? Chce zakrýt ekonomické skandály na ministerstvu obrany. A promiňte mi také slovo plácá, ale v tomto případě je namístě.
Premiér Nečas totiž musel Vondrovi vysvětlit rozdíl mezi pojmy branná povinnost a základní prezenční služba. Precizně premiér Nečas vysvětlil, že branná povinnost na rozdíl od základní prezenční služby trvá.
A tak z původně legračního nápadu napsat článek o skutečně originálním inzerátu mi nezbývá nic jiného, než se vážně zamyslet nad situací na ministerstvu obrany. Ta je pod vedením ministra Vondry tragická, nevysvětlené ekonomické kauzy, matoucí se ministr a ještě jeho zoufalý nápad ze zavedením prezenční služby.
Zdá se, že premiéru Nečasovi nezbývá nic jiného, než Vondru odvolat. Pokud tedy nechce potopit nejsilnější pravicovou stranu.
Mimochodem, doufám, že z inzerátů o kupčení s modrými knížkami si snad neustále budeme jen dělat legraci. S touto komoditou by jistě nebylo dobré obchodovat, tedy alespoň pokud chceme žít v právním státě.
Co si ale o pácání ministra obrany mají myslet zahraniční investoři. Slovy Jana Nerudy: „Laskavý čtenář promine…“
Ing. Václav Prokůpek, Ph.D.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.