Neděle 20. června. Svátek má Květa.

Proč dodavatelé automobilek nechtějí nabírat lidi?

Petr Zámečník 11.05.2009 | 23:53 0 Komentářů

Zaujala mne zpráva: „Automobilky v Česku jedou na plný výkon, aby nasytily hlad po nových autech vyvolaný šrotovným. Nezaměstnanost však stále stoupá. Dodavatelé výrobců aut se totiž obávají budoucnosti a v zimě škrtnutá místa se jim příliš nechce znovu obsazovat.“ (Aktuálně.cz)

Dodavatelům automobilek se vůbec nedivím. Šrotovné opravdu nebude mít podle mého názoru dlouhodobý pozitivní účinek, spíš naopak. Poptávka se vyčerpá na rok, dva, tři dopředu a pak práce nebude. A co se zaměstnanci? Propustit.

Jenže evropské pracovní právo, a české nevyjímaje, se tváří být na straně zaměstnanců. A propouštět je drahé. O to víc si ale zaměstnavatelé rozmyslí, jestli zaměstnance přijmou. Kdyby bylo možné snadno propustit, nyní by dodavatelé automobilek mnohem snáze nabírali lidi a nezaměstnanost by alespoň dočasně poklesla.

Kdyby jsou ale chyby a řadový zaměstnanec slyší na populistické výroky politiků o tom, že je nejlépe ochráněn, když ho zaměstnavatel nemůže snadno a bezdůvodně propustit. A když ho přeci propustí? Tak dostane sociální dávky, podporu v nezaměstnanosti a bude bez práce… a klesne mu i perspektiva, že bude brzy zaměstnán.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.