Sobota 12. června. Svátek má Antonie.

Pročistěte konečně databázi pojišťovacích zprostředkovatelů

Petr Zámečník 29.06.2015 | 10:27 0 Komentářů

Databáze pojišťovacích zprostředkovatelů ČNB obsahuje přibližně 150 tisíc „osob“. Největší radost by z nich měl ale Nikolaj Vasiljevič Gogol, a kdyby byl naším současníkem, jistě by napsal román „Mrtvé duše II“. A radost z toho mají i někteří novináři, kteří neustále opakují, jak je třeba zatočit s vysokým počtem zprostředkovatelů. Naposledy v článku Jana Novotného v časopise Euro.

„V Česku aktuálně působí více než 160 tisíc pojišťovacích zprostředkovatelů, což je nejvíce v poměru k počtu obyvatel v celé Evropě. Ukazuje to na výjimečnou výnosnost tohoto povolání, která je i podle názoru samotného ministerstva financí výsledkem právě neobyčejné atraktivnosti provizí za uzavírání životních pojistek a dlouhodobé rezignace státu na důslednější regulaci celého odvětví,“ píše Jan Novotný. Bohužel se mýlí.

Vysoký počet zprostředkovatelů v databázi ČNB je především důsledkem velkého počtu „mrtvých duší“, které se nedaří z databáze pročistit. Kdokoli kdy v životě prodal byť jedinou pojistku, potřeboval registraci ČNB. Ta je ale v současnosti doživotní – a odregistrovat se? To by znamenalo, že v případě návradu ke zprostředkování pojištění bude třeba zaplatit další registrační poplatek. Nevymazání z databáze nic nestojí.

Je-li trnem v oku vysoký počet registrovaných pojišťovacích zprostředkovatelů, lze ho vyřešit zcela jednoduše: Např. potřebou potvrzení registrace na roční či dvouleté bázi, která může být doplněna i drobným poplatkem. To ostatně již v novele zákona o pojišťovacích zprostředkovatelích navrhováno je. Ale rozhodně chápu, že je třeba využít současného vysokého čísla a provize zregulovat. Pokud by se počkalo na pročištění databáze a zjištění skutečného stavu věci, padl by jeden z velkých argumentů pro zavádění cenové regulace.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.