Středa 04. srpna. Svátek má Dominik.

Pracujete? Vyděláváte dost? Pak jste sociálně nepotřební!

Petr Zámečník 19.02.2009 | 11:59 0 Komentářů

Každou chvíli slyšíme o skupině „sociálně potřebných“ spoluobčanů. Dnes jsem se zúčastnil tiskové konference Občanského sdružení majitelů domů, bytů a dalších nemovitostí, kde jedním z bodů programu byl návrh řešení bytové situace „sociálně potřebných“.

Vždy, když slyším o „sociálně potřebných“, vzpomenu si na slova svého kamaráda – ekonoma, programátora a příznivce sociální demokracie, který říká: „Pokud jsou lidé bez příjmů sociálně potřební, pak ostatní musí být sociálně nepotřební.“

Jeho střízlivý pohled na využívání pojmu „sociálně potřební“ dává dle mého názoru krásné zrcadlo politické reprezentaci a jejímu počínání nejen v České republice. Jejich rétorika a zákonná opatření působí, jako by lidé bez příjmů a v tíživé situaci byli nosným pilířem společnosti. Společnost je potřebuje. Jsou sociálně (= společensky) potřební.

Opakem jsou lidé, kteří se o sebe dokáží postarat. Opakem jsou lidé sociálně nepotřební – tedy tací, jaké společnost nepotřebuje. Těm naopak mohou politici házet klacky (rozumějte zákony) pod nohy. Proč by ne? Vždyť jsou nepotřební.

Ve skutečnosti se jedná sice jen o hru se slovy. V praxi to ale mnohdy nevypadá jako hra…

Poznámka: Osobně si nemyslím, že by se lidé v nouzi měli nechat bez pomoci. Jsem přesvědčen, že by jim stát/církev/občanská sdružení/neziskové organizace apod. měly pomáhat – pomáhat naučit se pomoci si sami. Přesně podle rčení: „Dáte-li hladovému rybu, nasytíte ho na jeden den a druhý den bude chtít další. Naučíte-li ho rybařit, dáte mu obživu na celý život.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.