Pátek 25. června. Svátek má Ivan.

Populismus hýbe světem… nejen o šrotovném

Petr Zámečník 27.03.2009 | 10:18 0 Komentářů

Odborníkem na všechno není nikdo. Nemůže být. Informací je tolik, že je nemožné je všechny pojmout, utřídit, vyhodnotit. V mnoha oblastech lidského života se tak musíme spolehnout na odhad nebo na radu a doporučení někoho jiného. A vybereme si ten názor, který se nám nejvíc líbí. Odsud je to ale jen krůček k populismu.

Chcete peníze za staré auto na koupi nového? Nebojte, nebudete nyní platit za ekologickou likvidaci, ale naopak dostanete zaplaceno! Na to slyší v celé Evropě i na sousedním Slovensku, kde se šrotovné stává ústředním bodem prezidenstkých voleb. A ekonomické opodstatnění? Veškeré žádné.

Tomáš Sedláček se ke šrotovnému vyjadřuje naprosto jednoznačně: „Jak bychom vysvětlili našim vnukům, že jsme ekonomickou krizi, která vznikla z nadměrné spotřeby, řešili příspěvkem na sešrotování funkčních dobrých automobilů a pořízení nových?“ (Ne zcela přesná citace.)

V Česku jsme se zatím rozhazování veřejných prostředků na šrotovné ubránili. Populistickým krokům ale nikoli. Ve snaze ukázat svou činnost vyvolala opozice hlasování o důvěře vládě. A co čert nechtěl, ono to vyšlo. Důsledkem budou nejspíš předčasné volby a – ostuda na evropské úrovni.

Sesazení české vlády je krokem, kterého si nepochybně všimne většina světa. USA tedy nepochybně. Vždyť Mirek Topolánek bude jednat s Barackem Obamou z pozice předsednictví Evropské unii… ovšem bez mandátu i ve vlastní zemi.

Populismu se ovšem neubránily ani Spojené státy. Rozhazování biliard dolarů na nesčetné záchranné balíčky má jediný cíl – co nejdříve rozhýbat americkou ekonomiku a zvýšit vzájemnou důvěru mezi bankami. Jenže co pak? Po nás potopa?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.