Neděle 28. února. Svátek má Lumír.

Peníze a finanční gramotnost

Cestarelax 19.08.2019 | 23:49 0 Komentářů

Pokud chcete vydělat peníze, zbohatnout, nebo si zajistit finanční svobodu, tak finanční gramotnost je klíčem jak toho docílit. Kdo nezná finanční gramotnost, tak těžko bude v životě dosahovat takových výsledku jako člověk, který zná peníze a ví jak s nimi nakládat. V tomto článku se podíváme na základní principy finanční gramotnosti, které vedou ke zlepšení finanční situace.

Finanční gramotnost

Finanční gramotnost je dovednost, která vede ke správnému pochopení peněz a toku financi a tím i hospodaření s peněz. Finanční gramotnost náš učí jak správně investovat své peníze, tak aby naše peníze vydělávali další peníze a to zcela bez práce. Jde o vytváření pasivních přijmu.

Finanční gramotnost je něco co se nenaučíš ve škole. Musíš se sám vzdělávat, hledat informace a získávat zkušenosti. Existuje celá řada způsobu jak vydělat peníze a to i na internetu, ale musíš znát aspoň základy finanční gramotnosti a pochopit tok peněz a financi v tomto světě.

Utracení vs. investovaní

Mnoho lidí děla jednu zásadní chybu a tou je, že příliš mnoho peněz utrácí za věci, které jim nepřinášejí žádný užitek ani hodnotu a jsou pro ně zcela zbytečné. Proto je nezbytné se zamyslet dříve než něco koupíte. Zamyslete se, jestli to co kupujete má nějakou hodnotu pro vás, vaše zdraví, vaši budoucnost, jestli vám to pomůže vydělat další peníze, nebo vám to pomůže splnit vaše sny a cíle. Pokud ne, tak je zbytečné za tyto věci utrácet peníze. V takovém případě jsou to zbytečně vyhozené peníze. Neutrácejte, ale investujte do aktiv, které vám přinesou užitek. Například pokud podnikáte, tak investujte do lepšího vybavení, větších prostor, většího auta, nebo reklamy. Tyto investované peníze se vám nějakýma způsobem časem vrátí. 

Další investice, které se vyplatí jsou do svého zdraví, například kupovat kvalitní jídlo. Dále investovat do svých snů a jejích splněni. Absolutně nejdůležitější investice je investice do sebe, do svých znalosti, zkušenosti a dovednosti. Sem patří například online, ale i offline kurzy, čtení knih, různé semináře přednášky, školení a tím absolutně nejlepším je najít si svého mentora. To co se naučíte a získáte už vám nikdy nikdo nevezme, ale o peníze, majetek a fyzické aktiva můžete kdykoliv přijít.

Pasivní příjmy

Pasivní příjmy jsou jednou z nejzákladnějších metod a způsobu jak zbohatnout, protože ve chvíli,a kdy máte dost pasivních příjmu, tak přestáváte pracovat pro peníze, ale peníze pracuji pro vás. Jde o fakt, že vaše peníze vydělávají další peníze a to zcela bez jakékoliv práce. To znamená,a že můžete odjet na roční dovolenou a když se vrátíte, tak vaše příjmy zůstanou stejně, nebo vyšší. Zni to jako pohádka? Možná že ano, ale věřte, že je to možné.

První věc, kterou musíte udělat je začít investovat. Udělejte si průzkum trhu než začnete investovat. V dnešní době existuje celá řada možnosti jak a kde investovat své peníze. Například můžete investovat do kryptoměn, zlata, stříbra, nemovitosti, různých projektu a firem, akcii a podobně. Ale pozor investujte jen tolik o kolik můžete přijít. Nikdy neinvestujte více, jinak se můžete dostat do velkých problému. A jako další doporučení rozhodně rozdělte své portfolio do více investic. Nekupujte jen jednu kryptoměnu, ale své peníze rozdělte do více kryptoměn. Tím, že rozložité své portfolio, tak ochráníte své investice a zvýšíte své možnosti na větší zisky. Pokud by jste nakoupili jen jednu kryptoměnu, tak kdykoliv může společnost, která za ni stojí zkrachovat a přijdete o vše.

Doporučuji investovat alespoň 10% ze svých přijmu každý měsíc. Pokud si nemůžete dovolit ani 10% dát bokem na investování, tak je potřeba se zaměřit na lepší hospodaření peněz. Možná je potřeba se omezit v nakupování drahého a značkového oblečení. Zbavit se závislosti a špatných návyku, jako je alkohol, drogy a cigarety. Způsobu jak a na čem ušetřit je mnoho.