Pátek 30. července. Svátek má Bořivoj.

Strmý pád pokračuje. Bitcoin stále ztrácí. Hroutí se svět kryptoměn?

Kryptoměny bitcoin
synergicky 21.07.2021 | 09:59 0 Komentářů

Euforii na trhu kryptoměn, která se nedala nezaznamenat začátkem roku, vystřídal dlouhý strmý pád. Raketový růst přilákal ke kryptoměnám, kterým vévodí bitcoin, nové investory, kteří v těchto letních dnech zažívají horké chvilky. Co teď?

Hlavně klid!

Bitcoin a další kryptoměny jsou penězi budoucnosti a do té nevidí nikdo. Přestože se technologie mění závratnou rychlostí, v tomto případě se vyplatí nadhled a měřítko delšího časového horizontu.

V úterý 20. června 2021 klesl kurz bitcoinu opět pod magickou hranici 30 tisíc dolarů (přes 654 000 korun). A co hůř, s bitcoinem spadla hodnota většiny dalších virtuálních měn.

Dle serveru CoinMarketCap přišel trhu za 24 hodin zhruba o 98 miliard dolarů. Jenom bitcoin ztratil od svého dubnového maxima již přes polovinu své hodnoty. Nepřispělo mu ani květnové zatracení automobilkou Tesla.

Pokud se však podíváme zpět do minulosti, měla nejznámější kryptoměna i mnohem nižší hodnotu. V červnu 2016 se bitcoin prodával za cenu kolem 500 dolarů, v roce 2017 se jeho hodnota pohybovala pod 20 tisíci dolary, což představuje roční růst 4 000 %. I v roce 2021 je stále nad touto hladinou, ačkoliv se očekává, že propad bitcoinu se ještě nezastavil.

Velmi riziková aktiva a nijak jinak

Jakkoli můžou kryptoměnové trhy působit lákavě, stále platí, že bitcoin a další kryptoměny reprezentují velmi riziková aktiva. Pády jsou pro taková aktiva charakteristické, stejně jako růst. Právě hluboké propady ve finále vedou k enormnímu růstu a ziskům, které trh činí tak zajímavým. Na druhé straně je patrné propojení kryptoměn a akciových trhů, které aktuálně také padají. Jako investice se tak bitcoin a další dostávají na úroveň standardních finančních aktiv, v kontrastu s původní myšlenkou naprosté nezávislosti a svobody. Nutno podotknout, že tu jsou stále kryptoměny, kterých se pád netýká, ačkoliv je jich minimum.