Pátek 18. června. Svátek má Milan.

Přímo do zdi

Martin Kopáček 04.05.2012 | 12:03 0 Komentářů

Zkuste si to představit: Člověk si přečte pár prospektů různých automobilů. Zajde do autosalonu, zaplatí milion korun za nové auto. Usedne za volant, přískokem vpřed se rozjede a okamžitě to napálí čelem do nejbližší zdi. Ten člověk totiž auto nikdy předtím neřídil, neprošel autoškolou a nemá řidičák. Milion korun je pryč, z auta zbyla hromada šrotu. Člověk s boulí na hlavě, který právě zrušil auto a s ním i podstatnou část svých úspor, ale tvrdí, že nemá čas učit se řídit.

Kroutíte nevěřícně hlavou? Přijde Vám to nesmyslné?

Budete se divit, tento příběh se stává znovu a znovu, doslova každý den. Jde o oblast investic a tradingu. Typický investor-začátečník, si přečte pár prospektů fondů nebo dvě tři brožurky o tradingu. Znalosti má na velmi chabé úrovni, zkušenosti žádné. Přesto založí obchodní účet a začne obchodovat.
Výsledky jsou tristní. Náš milý začátečník přijde o svoje peníze, lidově řečeno vymaže obchodní účet. Velmi se diví, jak je to možné. On přece chtěl obchodovat a uspět. Ale on přece nemá čas se něco učit a získat znalosti.

Vraťme se k našemu původnímu příběhu. Člověk přišel o auto, zamáčknul si bouli na čele a s prázdnou kapsou se vydal k domovu. Cestou se rozhodl, že řízení svěří profesionálovi. V budoucnu bude jezdit jen hromadnou dopravou. Za několik týdnů zjistí, že veřejná doprava jezdí jen někdy, jen někam a jen určitou rychlostí. O tom, že by změnil během cesty trasu, že by cestoval pohodlně a byl všude včas, o tom si může nechat zdát. Díky pomalé a neefektivní hromadné dopravě mu utíkají zakázky, musí se podřizovat jízdním řádům. Velmi často přijde o zakázku úplně. Hromadnou dopravou nemůže převážet vše potřebné, takže výsledky jeho cest jsou žalostné.

Také investoři, kteří sázejí na tzv. profesionály v investicích, nasedají do pomalých a líných dopravních prostředků. Zříkají se dobrovolně slušného výnosu. Podívejme se na výnosy fondů bank, na velmi chabou výkonnost podílových fondů. O tragédii výnosů státních dluhopisů nebo důchodových fondů ani nemluvě. Investor opět ztrácí, protože neví, do čeho to vlastně investuje. Investuje za něj tzv. profesionál…

Diagnóza problému je velmi snadná: je to lenost. Lenost něco se naučit, lenost zvládnout burzovní a investiční řemeslo. Lenost, nic víc, nic méně. Líný investor je gambler, místo hledání výhody podstupuje riziko. Líný investor je střelec, který místo získání znalostí získává reklamní letáky fondů. Líný investor nakupuje fondy a brblá, že jsou na draka. Líný investor o peníze nakonec přijde.

Proč o tom píšu? Mými tradingovými konzultacemi prošlo mnoho investorů a traderů. Začátečníků i lidí s určitými zkušenostmi. Jsou to lidé, kteří se rozhodli něco naučit, něco natrénovat a být v něčem dobří. A daří se jim to. Mají řidičák a zkušenosti, svoje obchody řídí velmi dobře. Vidím jejich výsledky poté, co se naučili burzovnímu řemeslu. Výsledky jsou velmi dobré, hravě překonávají výsledky bankovních fondů.

Člověk bez znalosti řízení, jehož příběh jsme sledovali na začátku tohoto článku, zbytečně přišel kvůli vlastní lenosti o auto i o peníze. Tvrdil, že nemá čas naučit se řídit. Je to ovšem jen neupřímnost k sobě samému: ten člověk byl líný naučit se řídit.
Vědomosti v burzovním řemesle mají jednu obrovskou výhodu: okamžitě se vyplácejí. Naopak neochota naučit se něco nového je v investicích a na burze spolehlivou cestou, jak to s autem napálit přímo do zdi. Definitivně.