Sobota 12. června. Svátek má Antonie.

Při rizikovém povolání se vyplatí profesní pojištění odpovědnosti

ghostrider 01.10.2013 | 10:33 0 Komentářů

Manipulujete s těžkou technikou, pracujete s hotovostí nebo převážíte hodnotné zboží? Možná právě vám by se hodilo profesní pojištění odpovědnosti, které vás ochrání před finančními nároky zaměstnavatele nebo třetích osob v případě vámi zaviněné škody na majetku nebo na zdraví.

Pro některé profese i povinné pojištění odpovědnosti za škodu

Někteří profesionálové mají dokonce zákonnou povinnost si takové pojištění zajistit, aby ochránili především investice zákazníků. Jsou to např. advokáti, dražebníci, notáři, soudní exekutoři, správci konkurzní podstaty, auditoři, daňoví poradci, poskytovatelé investičních služeb, oceňovatelé majetku, pojišťovací agenti, pojišťovací makléři, samostatní likvidátoři pojistných událostí, lékaři, stomatologové, lékárníci, veterinární lékaři, autorizovaní architekti, inženýři a technici, energetičtí auditoři, myslivci, osoby pověřené výkonem sociálně-právní ochrany dětí nebo patentoví zástupci.
Pokud si chcete pojištění sjednat dobrovolně, většinou vás nemine spoluúčast podle míry rizika. Jde buď o pevnou částku, např. 1000 Kč, nebo procentuální podíl ze škody (obvykle 10-25 %). Např. s plněním 60 000 Kč vás bude stát pojištění zhruba 300 korun na rok, a pokud v zaměstnání řídíte dopravní prostředek, nebo jste dokonce řidič z povolání, částka bude o něco vyšší.
Pojistit se můžete i na brigádu nebo při práci na dohodu. Pojištění odpovědnosti vás navíc bude chránit i na služebních cestách, neboť platí po celém světě.

Hodí se i v běžném občanském životě

Pojištění odpovědnosti za škodu je však praktické i mimo pracovní dobu. Sjednáte-li si pojistný produkt „pojištění odpovědnosti vyplývající z běžného občanského života“ podléhá ochraně celé osazenstvo vaší domácnosti včetně zaměstnané hospodyně nebo domácích zvířat. Pokud vaše dítě např. v obchodě rozbije nějaké zboží nebo rodinný mazlíček zabije sousedovi slepici, nastupuje pojištění odpovědnosti, aby nároky poškozených finančně vyrovnalo.
Tento druh pojištění je rovněž často nabízen v balíčku s pojištěním domácnosti nebo nemovitosti, ale i samostatně je jeho cena minimální v porovnání s prostředky, které vám může potenciálně ušetřit. Pohybuje se kolem 350 Kč za rok při krytí 1 milion Kč na zdraví, 500 000 Kč škodě na věci a 250 000 Kč u následné finanční škody a to obvykle bez spoluúčasti. Při sjednání online navíc nabízejí pojišťovny zajímavé slevy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.