Sobota 12. června. Svátek má Antonie.

Přehled zajímavých obchodních příležitostí pro 21. týden

BOSSAFX 21.05.2013 | 11:04 0 Komentářů

Minulý týden ukázal krutou pravdu o evropské ekonomice. Hospodářská kontrakce byla v eurozóně v prvním čtvrtletí vyšší, než se očekávalo a eurozóna se tak ponořila hlouběji do recese. V mezikvartálním srovnání se HDP 17 zemí platících eurem propadlo o 0,2 procenta. Eurozóna tak pokračuje ve špatných výsledcích, protože poslední kvartál 2012 se propadl o 0,6 procenta. V meziročním srovnání prvních kvartálů bylo naměřeno 1 procentní zpomalení. Francouzská ekonomika upadla do třetí recese za poslední 4 roky. Hrubý domácí produkt kontraktoval v prvním čtvrtletí letošního roku o 0,2 procenta a navázal na 0,2 procentní propad z posledního čtvrtletí 2012. Ve Francii hledá zaměstnání více než 3,22 milionu obyvatel a ekonomická recese s největší pravděpodobností tomuto číslu neulehčí.

Německá ekonomika se jen tak, tak vyhnula recesi. Výsledek HDP za první kvartál ukázal pouze 0,1 procentní růst, místo predikovaných 0,3 procent. Výsledek za poslední kvartál 2012 byl revidován k horšímu na kontrakci o 0,7 procenta. Německo za špatný výsledek obviňuje hlavně špatné počasí, které zpomalilo sektor stavebnictví. Největší ekonomiku Evropy zachránily před recesí výdaje domácností. V meziročním srovnání se ekonomika propadla o 0,2 procenta.

Trendoví obchodníci zažili minulý týden zklamání, když USD/JPY nenaplnil predikce o návratu k „supportu“ 100,00 a následném posílení. Vzhledem k probíhajícímu vývoji je třeba začít respektovat rostoucí klín, který se tvoří na denním grafu a v budoucnu by mohl zpomalit vývoj na tomto páru. Japonský jen by měl i nadále oslabovat, nejbližší rezistenční hladinou je 105,58 (Fibonacciho hladina 61,8).

Na měnovém páru AUD/USD jsme upozorňovali na vliv paritní hladiny 1,0, která hraje vždy důležitou roli v dalším vývoji. Pondělní seanci se podařilo uzavřít pod touto hladinou, avšak v úterý byla tato hladina testována ještě jednou a zatím naposledy. Zbytek týdne šla cena už jenom strmě dolů. Australský dolar by měl i nadále oslabovat a pokračovat v medvědím trendu.

EUR/AUD jednoznačně prorazil hladinu 1,30 a sebevědomě nad ní uzavřel. Nadcházející týden by mohl určit střednědobý vývoj na tomto páru. Z hlediska trendu se jako logický závěr jeví další růst. Pozornost na „support“ 1,30 by však neměla utichat, zvláště pak v případě, že EUR/AUD zakončí tento týden pod ní. To by přineslo vytvoření dvojitého vrcholu a vrhlo by na další vývoj medvědí náladu.

Obchodníci EUR/USD se konečně dočkali soudu o platnosti formace hlava-ramena na týdenním grafu. Pár celý minulý týden klesal a zastavil se přesně u tzv. „neckline“ zmiňované reversní formace. V případě prolomení neckline by se eurodolaru otevřel ze střednědobého hlediska prostor k hodnotám z loňského léta (1,21).

USD/CAD se chystá na další boj se svými předchozími maximy u hladiny 1,032. Při posledním testování se u této hladiny zdržel a několik dní se pokoušel o její proražení. Páteční vývoj na tomto grafu ukázal sílu a touhu opustit vývoj pod dlouhodobou klesající trendovou čarou. Tento týden tedy rozhodne o setrvání ve formaci trojúhelníku nebo nastolení silného býčího trendu.

USD/PLN by mohl nabídnout zajímavou obchodní příležitost v průběhu tohoto týdne. Hladina „rezistence“ 3,284 při minulém dotyku silně odrazila nápor býků a při jejím případném testování je potřeba dávat pozor na medvědí indicie. Krátkodobý trend na tomto páru je býčí a jako bezpečnější přístav se jeví testování „supportu“ 3,194, kde by mohl přijít signál pro nákup.

EUR/CZK znovu ťuká na „rezistenční“ hladinu 26,0, která držela euro před dalším posilováním. Na týdenním grafu můžeme vidět technickou formaci klesajícího klínu, který je považován za medvědí příležitost a úvaha o potencionálním oslabení tohoto páru se jeví jako logický správná, nicméně ČNB není příliš spokojena s kursem koruny a ráda by ji viděla ještě slabší. Při případné intervenci našich bankéřů zůstává hladina 26,0 ve hře jako silný „support“.

Zlato po několikadenní konsolidaci vyrazilo znovu silně na jih a prodejci se chystají si otevřít cestu k novým minimům. To by jim mělo umožnit proražení „supportu“ 1318,6 a uzavření pod ním. Pro ty z Vás co nestihli nastoupit do krátkých pozic, se tak rýsuje nová příležitost při případném vrácení se zpět (pullback) k této hladině.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.