Sobota 12. června. Svátek má Antonie.

Přehled zajímavých obchodních příležitostí pro 28. týden

BOSSAFX 09.07.2013 | 13:23 0 Komentářů

Dění na finančních trzích minulý týden zásadně ovlivnilo vystoupení dvou centrálních bankéřů, a to Maria Draghiho (Evropská centrální banka) a Marka Carneyho (britská centrální banka). Oba se totiž ve čtvrtek vyslovili ve prospěch uvolněné měnové politiky, což následně výrazně oslabilo tamní měny.  O rozruch se minulý týden rovněž postaralo Portugalsko, kde po rezignaci dvou ministrů (financí a zahraničních věcí) hrozila vládní krize a předčasné volby, který by mohly narušit přijetí reforem potřebných k plnění podmínek záchranné půjčky.  Výnosy portugalských 10letých státních dluhopisů ihned vylítly nad 7 procent. Portugalský premiér Pedro Passos Coelho ale nakonec našel řešení zapeklité situace a současnou vládu zachránil. Rušno bylo i v Egyptě, kde protesty proti prezidentovi vyhnaly cenu ropy do závratných výšin. Naopak pozitivní zprávy přišly v pátek z USA, kde tamní pracovní trh vytvořil v červnu 195 000 nových pracovních míst mimo zemědělský sektor a navíc byla revidována data za předchozí dva měsíce směrem nahoru. 

Trh s ropou během minulého týdne silně posiloval a bez sebemenšího zaváhání prošel psychologickou hladinou 100,00. Za tak silným nárůstem stála vyhrocená situace v Egyptě, kde se schylovalo k občanské válce. Z technického hlediska se zatím nestalo nic tak zásadního. Trh se znovu vrátil ke klesající trendové linii, která je součástí symetrického trojúhelníka. Tento týden proto ukáže, zda šlo pouze o vliv fundamentu a trh otočí silný býčí trend, nebo zda se chystá průraz skrz trojúhelník, což by mohlo potvrdit současný rostoucí trend.

GBP/USD má za sebou extrémně špatný týden. Silný americký dolar doslova rozdupal dobré výsledky indexů PMI ze všech tří sektorů. Vyznačená hladina 1,5077, která měla potenciál zastavit nápor medvědů, byla zlomena bez mrknutí oka a trh po pátečním NFP reportu doputoval až k předchozím minimům. Situace je poměrně kritická, protože čtvrteční a páteční svíce jasně ukazují, kdo v současnosti vládne trhu. Sterling má tak pravděpodobně poslední šanci na vzpamatování se, protože uzavřením pod úrovní 1,485, by se vystavil riziku poklesu až k hodnotám kolem 1,43.

USD/JPY uzavřel týden nad psychologickou hranicí 100,00 a podpořen rostoucí trendovou linií pokračuje na cestě k předchozím maximům. Trh však nevypadá na první pohled zdravě, růst je poměrně strmý a oscilátory se nacházejí v dlouhodobě překoupené oblasti. Zásadní problém by se býkům mohl vyskytnout na hladině 102,5. Od této úrovně by se mohla odvíjet korekce, kterou by současný strmý trend potřeboval.

Index amerického dolaru BOSSAUSD ukázal minulý týden svoji sílu, když uzavřel nad předchozími maximy. Trh již několik týdnů roste bez sebemenší korekce a je otázkou, kde se objeví alespoň dočasný vrchol. Silným odporem by se mohla stát Fibonacciho hladina 78,6, kde je vidět souběh s horní hranou obráceného rostoucího klínu. Možný reverzní pohyb signalizuje i medvědí divergence na MACD.

Silný dolar ovládl i pár s českou korunou. Pozitivní nálada dostala trh až k dlouhodobě zásadní rezistenci 20,36. V těchto místech již býci několikrát ztratili kontrolu nad trhem a jde tak o hladinu, od které by mohla odehrát minimálně korekce. USD/CZK udržuje dlouhodobě stabilní pásmo, což potvrzuje konsolidační obdélník, nad kterým se naposledy obchodovalo v srpnu 2012.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.