Sobota 12. června. Svátek má Antonie.

Oranžový megapopulismus

jan_zednik 12.02.2009 | 14:19 0 Komentářů

Jsem studentem 3.ročníku ekonomické fakulty a už jsem skutečně nemohl nechat bez odezvy laciné, často nesmyslné výkřiky sociálních demokratů. „My máme lék na krizi“, „Vláda není kompetentní k řízení této země“, „Vláda se tváří jakoby žádná krize byla“, „Máme balíček opatření k oživení české ekonomiky (každý týden jiný, pozn. autora)“.
Téměř každý den jistě i Vy slýcháte podobné výroky, krajské volby vyhrála ČSSD díky třiceti korunovému poplatku u lékaře a volby evropské posléze parlamentní chce vyhrát z pozice „děda vševěda“, co elegantně a s odborností minimálně všech laureátů Nobelovy ceny za ekonomii vyvede naši zemi z krize.
Fakta aneb co navrhuje ČSSD a jaký by to mělo dopad. Snížení spotřební daně z pohonných hmot o 2,5 Kč/litr přinese rozpočtu ztrátu přibližně ve výši 17 mld. a je naivní si myslet, kterak provozovatelé benzinových stanic promítnou snížení daně v plné výši na svých cenách. Tento návrh pouze nechá více vydělat „pumpaře“, spotřebiteli nepřinese nic a rozpočtu ukrojí hezký balík mld.
Zavedení 30% daně z příjmu pro bohaté (ano, je třeba vysokopříjmové skupiny za jejich příjem řádně potrestat) nepřinese do rozpočtu více peněz, spíše naopak, a vše to povede pouze k tomu, že tyto skupiny budou ještě více motivovány k tzv. daňové optimalizaci tak, aby se 30% dani vyhnuly.
Jednorázově vyplatit 13. důchod starobním a invalidním důchodcům. Ano, pokud by náš stát měl z let vysokého růstu HDP vytvořené rezervy, vyplaťme těmto skupinám klidně 14. důchod (všichni bychom jim to rádi dopřáli), avšak v době globální ekonomické recese a při schodku veřejných financí, který se blíží 1 biliónu, je to stejně rozumné řešení jako léčit ze závislosti alkoholika alkoholem.
Kdepak, nejenom každý ekonom, ale i každý člověk je schopen selským rozumem posoudit, jakým „dokonalým lékem“ na finanční krizi návrhy z dílny ČSSD jsou. Takto lacině si voliče, vážená ČSSD, nekoupíš!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.