Středa 28. července. Svátek má Viktor.

ODS a ČSSD mají v Praze společný program… zachovat bordel a koryta?

Petr Zámečník 18.11.2010 | 10:51 0 Komentářů

Odstavili vítěze pražských voleb. Sestavili si vlastní koalici. Hlasů mají dost. Mohou si v Praze prohlasovat téměř cokoli. ODS a ČSSD. Čím to, že odvěcí rivalové mají v Praze 90 % programu společného? Jak je možné, že se program „pravicové“ ODS shoduje více s „levicovou“ ČSSD než s TOP 09, která je svou politickou orientací natočena také „doprava“?

Včerejší demonstrace a protesty proti „velké koalici“ ukazují na možný jednoduchý důvod shody ODS a ČSSD. Praha je výborný penězovod. Bývalý guvernér ČNB Zdeněk Tůma měl jako základní bod programu z pozice primátora vyčistit peněžní potrubí Prahy, aby neprotékalo do soukromých kapes. Zdeněk Tůma se svou kredibilitou exguvernéra by s největší pravděpodobností svůj předvolební slib v maximální možné míře naplnil. Nebo by se o to alespoň pokusil. I to představuje nemalé riziko. Tím by přiškrtil kapající (až volně protékající) kohoutky korupčních výlevek.

Je ovšem skutečně možné, že se program ODS a ČSSD v Praze z 90 % shoduje. Nechci jim křivdit. Jejich představitelé jsou jistě čestní a vážení politici. Přesto si nemohu pomoci a z velké koalice mám nejasný pocit, že 90 % programu pražské ODS i pražské ČSSD je skutečně až triviálně shodný – (lidově řečeno) zachovat bordel a koryta.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.