Sobota 12. června. Svátek má Antonie.

Obchodují se dluhopisy už dříve prodané investorům

prokupek 31.08.2011 | 18:10 0 Komentářů

Ekonomičtí odborníci se shodují – Spojené státy jen tak nezískají zpět špičkový rating AAA, který jim agentura Standard & Poor’s odebrala.. Zástupci agentury to zcela oficiálně uvedli v telefonickém rozhovoru s novináři z prestižních ekonomických zahraničních časopisů, nikoliv těch servilních z Čech, Moravy a Slezska. USA podle nich naopak hrozí ještě nižší hodnocení, pokud američtí politici nezačnou věrohodně řešit fiskální problémy své země. Špičkovým ekonomickým ratingem AAA se tak nyní můžou pochlubit jen tyto země – Švýcarsko, Hongkong, Německo, Švédsko, Dánsko, Kanada, Velká Británie, Finsko, Nizozemsko, Norsko, Rakousko, Francie a Austrálie. Těmto zemím nyní kouká americká ekonomická výkonnost takzvaně na záda. David Beers, který šéfuje části firmy hodnotící schopnost států splácet závazky je přesvědčen, že nejvíce na snížení ratingu USA doplatí paradoxně dva největší věřitelé USA – tedy Ruská federace a Čína. Agentura Standart and Poor´s navíc uveřejnila analýzu, že u USA má negativní výhled. Současný stupeň AA+ by se tak v příštích dvou letech mohla dále snížit na AA.
Další vývoj ratingu podle agentury závisí čistě na rozpočtové politice Spojených států. Její pracovníci navíc upozornili, že Francie či Británie si například hodnocení udržely, protože jejich vlády podnikly významné kroky ke snižování dluhů. Výkonná moc v Paříži například v poslední době zvýšila věk pro odchod do důchodu. V minulosti se podle Standard & Poor’s podařilo získat zpět špičkové hodnocení například Austrálii, Kanadě, Finsku, Švédsku či Dánsku. V nejrychlejším případě to ale trvalo nejméně devět let, v nejpomalejším dokonce let osmnáct. Nešlo přitom jen u zmíněných států jen o provedení fiskální reformy, ale i o významné ekonomické reformy. Ve Spojených státech je ale již několikrát zmiňovaná ratingová agentura, co se týče politických změn, které by přinesly i změny ekonomické, velmi skeptická, což napsala i v odůvodnění svého verdiktu o snížení amerického ratingu z AAA na AA+. Politické strany v Kongresu podle ní nejsou schopny dohodnout se na věrohodném plánu snižování astronomických rozpočtových deficitů vydávaných především na terciární a přebujelou sféru a ke stabilizaci dluhu USA asi dojde jen stěží. Jedna ze tří velkých světových ratingových agentur svým krokem dala najevo, že americké státní dluhopisy již nejsou zcela bez rizika. To pochopitelně vyvolává nestabilitu politického systému nejen v USA, ale i geopolitického prostředí a napětí mezi nejvýznamnějšími hráči na světových trzích – USA, Číny a Ruské federace.
Dvě další velké agentury Moody’s a Fitch naopak Spojeným státům nejvyšší hodnocení jejich schopnosti splácet dluhy zatím ponechaly. Také ony však pohrozily, že budou v příštích měsících uvažovat o jeho zhoršení. Snížení ratingu hrozí v nadcházejících měsících i Velké Británii a některým zemím eurozóny. Alespoň si to uznávaný americký investor Jim Rogers, který tak reagoval na zprávu o snížení ratingu Spojených států, k němuž sáhla agentura Standard & Poor’s. Amerika měla podle něj o nejvyšší rating přijít už dávno. Rogers si vydobyl uznání především jako investor na komoditních trzích.
Vyspělé evropské země se podle Rogerse dočkají snížení ratingu především v důsledku dalšího zhoršení dluhové krize. Politici podle něj začnou volat po dalším uvolnění měnové politiky, aby podpořili hospodářský růst. Úrokové sazby jsou ale nízko, takže nezbude, než opět sáhnout k takzvanému kvantitativnímu uvolňování měnové politiky. Rogers také řekl, že Standard & Poor’s dlouho váhala se snížením ratingu Spojených států. Washington si podle něj nezaslouží ani rating AA plus, který mu agentura teď přiznává. Spojené státy prý dluhy jen těžko splatí. Podle něj se USA mohou je pořád obnovovat a dál hrát divadlo. Podle něj už ale Amerika dávno ekonomicky zkrachovala,
Každý slušný ekonom vám řekne, že by to byla naprosto bláznivá představa myslet si, že Spojeným státům se rating sníží a Velké Británii ne! Existuje spousta zemí, například Belgie, Španělsko, vlastně řada zemí v Evropě, kterým by se měl rating snížit tak, jako se snížil Spojeným státům. Evropská centrální banka (ECB) v současné době aktivně nakupuje státní dluhopisy na sekundárním trhu. Věc má ovšem háček, na sekundárním trhu se obchodují dluhopisy, které už stát dříve prodal investorům, takže nyní je může vlastnit prakticky kdokoli. Jedině na tomto trhu také může ECB státní dluhopisy nakupovat. Na primárním trhu, což je místo, kde vlády prodávají své dluhopisy investorům, ECB státní dluhopisy nakupovat nesmí. Tím by vlády de facto přímo dotovala.
Ruská vláda a centrální banka jsou v případě potřeby připraveny napumpovat hotovost na domácí finanční trhy, alespoň podle slov ruského premiéra Vladimira Putina. Ruské akcie se propadávají téměř o pět procent a prudký pokles zaznamenal rovněž ruský rubl. Výkyvy na finančních trzích komplikují snahu ruské vlády zajistit před volbami hospodářskou a měnovou stabilitu..Ruské zlaté a devizové rezervy v současnosti činí 535 miliard dolarů (zhruba devět bilionů Kč) a jsou třetí největší na světe. Centrální banka je může využít k udržení stability finančních trhů a domácí měny, která se vůči eurodolarovému koši propadla o 3,7 procenta na letošní minimum. Zaznamenal tak nejprudší denní pokles od zavedení tohoto koše začátkem roku 2005.
Použité zdroje: Pester Lloyd.com, Washington Post

Ing. Václav Prokůpek, Ph.D.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.