Sobota 12. června. Svátek má Antonie.

Neštastný druhý pilíř

Gyd 24.06.2013 | 12:08 0 Komentářů

Je mi 34 a mám problém s výhledem na svůj důchod. Nejenom, že se mi posunuje hranice, kdy bych měl do důchodu odejít, ale mění se i pravidla. Státní důchod vypadá, že bude spíše almužna, i když už poměrně dlouho patřím mezi občany, kteří se pohybují nad průměrem mzdy u nás.
Spoření na důchod v soukromém fondu již mám. Částky ale nespořím velké, protože existence samotná je dnes již poměrně nákladná, pokud máte hypotéku a dvě malé děti. Svého času jistý ministr prohlásil, že člověk by měl spořit tak 5000,- Kč měsíčně, aby si do důchodu něco naspořil. Možná měl na mysli své kolegy, protože ze svého okolí neznám nikoho, kdo by dokázal odkládat uvedenou sumu. Většina národa odkládá, pokud vůbec na to má, řádově stokoruny a ty nic neřeší.

Jistotu nám vládní garnitura nepřidala ani s druhým pilířem. V investičně konzervativním Česku nemohly výnosově negarantované fondy nikoho přitáhnout, a nepomůže tomu ani kampaň s Viki-ty-máš-ale-péro Duchoslavem, ani negativní vystupování duchem slabého B. Sobotky z ČSSD, od něhož jsme zatím neslyšely žádné plány, jak z důchodové pasti ven. Zato jsme slyšeli zajímavé zvěsti od pana Mládka.

Takže nevím jak vy, ale já mám před sebou tak 25 let, kdy se budu snažit makat tak, abych se na žádný státní systém nemusel spoléhat anebo pro mě představoval maximálně krytí nákladů na topení a vodu. Co vy?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.