Čtvrtek 23. září. Svátek má Berta.

Trh nemovitostí naopak: Zvýšená poptávka se musí projevit i na druhé straně

Nemovitosti
synergicky 11.09.2021 | 11:20 0 Komentářů

Koronavirová krize má úplně jiné průvodní jevy než krize, které jsme v ekonomických cyklech doposud znali. Zatímco tržby podniků šly kvůli pandemickým restrikcím dolů, očekávaný pokles příjmů domácností se nedostavil. Podílí se na tom i nemovitosti. Banky hlásí enormní nárůst vkladů, který nemusí odrážet jenom růst úspor obyvatelstva, ačkoliv i ten pochopitelně hraje svoji roli.

Odkud pochází bankovní vklady?

Dle serveru Aktuálně.cz vzrostly od počátku pandemie bankovní vklady Čechů o 409 miliard korun, meziročně pak o 305,7 miliardy korun. Nyní se dostávají na rekordní částku 2,968 bilionu korun. Na ní se jistě podílí i hypoteční boom a enormní zájem o nemovitosti. S hypotékou totiž přicházejí na bankovní účet peníze, stávají se vkladem. Takové vklady by však měly být vidět na růstu úvěrů obyvatel, ty dle České bankovní asociace stouply o 8,17 %, nárůst vkladů však činí hned 11,5 %.

Jistě vzrostly i úspory obyvatel, protože jednak kvůli zavřeným obchodům a provozovnám nebylo kde utrácet, jednak lidé spotřebu odkládali kvůli obavám z budoucnosti. Dle ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy Češi od března 2020 do konce února 2021 reálně nashromáždili 4,2krát více úspor (vkladů očištěných o hypoteční úvěry) než v předchozích letech. Z tohoto čísla by dle ekonoma České spořitelny Michala Skořepy měly asi třetinu tvořit příjmy domácností z prodeje nemovitostí.

Činí-li průměrný měsíční objem nových hypoték bez refinancování dle dat ČNB téměř 25 miliard korun a budeme-li počítat, že 90 % nemovitostí prodávají domácnosti (nikoliv firmy a developeři), měsíční příjem českých domácností z prodeje nemovitostí by měl dosáhnout 22 miliard korun. V předchozích letech se toto číslo přitom pohybovalo kolem 16 miliard korun.

Jak nemovitost proměnit na peníze?

Prodej nemovitosti může být pro neznalé majitele obtížný již kvůli enormnímu zájmu. Ten mj. projevují i investoři jako společnost PSN. Nejenže nabízejí rychlé peníze a zjednodušený prodej se zajištěním veškerých formálních a právních náležitostí. Majitelé se solidním investorem získají i záruku, že o jejich nemovitost bude dobře postaráno. PSN chce přitom v nejbližších letech nakupovat různé typy nemovitostí v objemu 6 až 10 miliard korun. Akviziční tým PSN neustále hledá nové příležitosti, pokud chcete svoji nemovitost proměnit na peníze, je k dispozici i Vám.