Čtvrtek 17. června. Svátek má Adolf.

Nejistá budoucnost

martinh 24.07.2013 | 10:58 0 Komentářů

Dnes jsem se rozhodl, že založím svůj blog, kde se budu sdílet myšlenky a zkušenosti ze oblasti financí. Je mi 27 let, tedy jsem poměrně mladý na to, abych nyní uvažoval o tom, co budu dělat, až zestárnu. I když je to skutečně moc brzy o tom přemýšlet?

Když si večer zapnu zprávy, nebo pročítám příspěvky na internetu, skutečně mě to děsí. Našemu státu vládne banda chamtivých sebestředných ignorantů, kteří se ve většině případů tváří jako by jim prostý lid nesahal ani po kolena. Evidentní pravdy, jako například opilý „prezident“, který nemůže ani stát rovně, nebo již starší aféra sražené ženy, jsou vysvětlovány tak, že tomu nelze věřit. Nicméně to nikoho nezajímá, prostě se to vysvětlí a nezáleží kdo tomu věří. Nejen díky tomuto nemám žádnou důvěru ve stát a jeho záruky.

Chci se tedy zabezpečit sám a je mi jasné, že bych měl začít co nejdříve. Podle aktuálního plánu, bych měl jít do důchodu v roce 2054 (to mi bude 68 let), tedy mám 41 let na to, abych to vyřešil. Netroufnu si odhadnout, jakého věku se dožiji, ale když bych v úvaze kalkuloval s věkem 85 let, což by mohlo +/- s menší rezervou stačit, znamená to, že se potřebuji zajistit na 17 let. Budu raději počítat s tím, že bych chtěl pracovat do 60 let, abych měl alespoň nějakou pravděpodobnost, že si důchod stihnu užít a to tedy znamená, že potřebuji pokrýt 25 let důchodového života, přičemž by bylo skvělé, když bych v důchodu mohl žít na stejné úrovni jako v průběhu produktivního života. Na to, abych toto stihl mám 35 let (vzhledem ke studiu VŠ pracuji od 25 a plánuji v 60 letech přestat). Zmínil jsem se, že bych chtěl žít v důchodu na stejné životní úrovni jako před důchodem, je tedy třeba říct kolik peněz bych potřeboval, abych mohl mít normální životní úroveň.

Bydlím v Praze, kde bych si v průběhu života, chtěl koupit menší byt o třech pokojích, aby byl vhodný pro rodinu. Hypotéce se nevyhnu, vzhledem k tomu, že jsem nedostal několik milionů do života od rodičů i když si rozhodně nemám na co stěžovat. Plánuji, že bych chtěl mít jedno, až dvě děti a mít možnost jet jedenkrát do roka na týdenní dovolenou, ať už k moři, nebo na Lipno, ostatně ono to vychází podobně. Děti plánujeme okolo 30 let a to znamená, že náklad na ně přijde brzy. Dále bych chtěl mít do budoucna rodinné auto střední třídy, které nás ve čtyřech uveze a bude spolehlivé. Například Škodovku nebo něco podobného. Nepotřebuji snídat křepelčí vajíčka, jezdit v Porshe ani podobné nadstandardní věci.

Pro takovou normální úroveň, alespoň v porovnání s Německem, Anglií a vlastně téměř zbytkem západního světa, potřebuji měsíční příjem přibližně 25 tis. čistého. Hrubé peníze neuvažuji, protože za hrubé si nikde nic nenakupuji. Už jen představa tohoto ocenění, může působit jako nadprůměrná, nicméně ono se s méně penězi nebude dát zajistit normální život.

Tak a nyní to jen dopočítat. 25 tisíc měsíčně po dobu 25 let důchodového života, které potřebuji uspořit za 35 let produktivního života a uložit v takové formě, která pokryje inflaci. Celkem tedy budu potřebovat 7 500 000,- (+ inflace za celou dobu spoření), které budu muset naspořit za 35 let, tedy přibližně 215 000,- ročně, tj. cca 18 000,- měsíčně. To je skutečně hodně peněz a znamenalo by to, že bych potřeboval měsíční příjem 43 tis. čistého a to je v tuto chvíli mnohem více, než jsem schopen vydělat.

Závěrem tedy je, že pokud v důchodu budu dostávat nějaký státní „důchod“, bylo by to super, jelikož se bez něj neobejdu. Vzhledem k tomu, že abych měl 25 tis. čistého, státu společně se zaměstnavatelem odvedeme 19 620 Kč měsíčně, tak by to bylo fér. Potřebnou částku nyní neuspořím. Prakticky neuspořím ani zlomek této částky. Snížení životní úrovně mě tedy v důchodu nemine. Cestou jak snížit měsíčně spořenou částku je například ukládat finance do takových produktů, kde bude úrok nad úrovní inflace, nebo více vydělávat. Nechci se vzdát svých snů a velkých cílů se nebojím, ať vypadají jakkoliv nereálně. Pokud se cíli alespoň přiblížím, budu rád.

Některé informace nejsou zcela přesné, například když budu mít děti, budu mít větší úlevy atd.. To jsou ovšem z mého pohledu téměř zanedbatelné částky vzhledem k tomu, že úlevy nepokryjí ani školku pro děti apod.

Budu zde průběžně publikovat články z oblasti financí, chtěl bych se zaměřit na investiční příležitosti, produkty, které umožní spořit mé finance, případně je zhodnotit. Nechci se vzdát svého cíle.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.