Pondělí 02. srpna. Svátek má Gustav.

Na reformu příliš nespoléhejme

libor-pergl 18.02.2011 | 09:48 0 Komentářů

Kdo v posledních dnech sleduje debaty ohledně penzijní reformy, nemusí mít zrovna jasno v tom, co se kolem reformy děje a kam vlastně politici směřují. Na stole je několik variant a každá z nich vyvolává kromě nejrůznějších mediálních ohlasů také vlnu emocí. Přitom to podstatné, co bychom si z diskusí nad penzijní reformou měli odnést, je to, že bez vlastního snažení si k důchodu polepšit nelze.

Ať už dopadne penzijní reforma jakkoliv, vždycky se vyplatí našetřit si něco z vlastního. Vyjít s důchodem od státu je složité už teď a lepší to nebude ani po reformě, ať už zvítězí kterákoliv varianta. Nejsme v situaci, kdy se hledá cesta k vyšším výplatám důchodů, ale řeší se, jak to udělat, aby na nějaké důchody v budoucnu vůbec ještě bylo. Toto podstatné médiím a politikům stále nějak uniká.

Návrhy reformy pouze upravují stávající podobu financování důchodů, které doposud vyplácí stát. Jde o to zachovat v systému dostatečné množství peněz (proto se mluví také o úpravách DPH), regulovat počet těch, kterým se důchod vyplácí (posouvání věkové hranice pro odchod do důchodu se nevyhneme) a diverzifikovat zdroje financování základního důchodu. Na scéně se tak objevuje tolik diskutovaný 2. pilíř. Měli bychom si ale uvědomit, že těch několik málo procent, která by se mohla odvádět mimo státní kasu, budoucím důchodcům trn z paty nevytrhnou. Reforma navíc vůbec nevyřeší snižující se náhradový poměr, tzn. rozdíl mezi průměrným důchodem a průměrnou hrubou mzdou se tedy bude i nadále zvětšovat.

Kdo chce tedy v důchodu žít a ne jen přežívat, musí se spolehnout sám na sebe a na penzi si už teď prostě spořit. Ať se to někomu třeba nebude líbit, penzijní připojištění přesvědčilo, že je dostatečně stabilním produktem, kterému lze důvěřovat. „Penzijko“ by tedy nemělo chybět v žádném individuálním portfoliu běžného člověka uvažujícího v delším časovém horizontu, než je výplatní termín mzdy.

A na závěr jedna možná řečnická otázka, která podle mě není úplně od věci: Opravdu si myslíte, že penzijní reforma v ČR v nejbližších letech skutečně proběhne?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.