Sobota 12. června. Svátek má Antonie.

Na britském trhu s úvěry se chystá „velký třesk“

ghostrider 09.12.2014 | 14:10 0 Komentářů

Poskytovatelům tzv. pay-day loans ve Velké Británii už zřejmě zvoní hrana. Od nového roku tato ostrovní země začne regulovat maximální výši úroků těchto půjček, čímž tento obor posune za hranici rentability. Velkého třesku v oblasti osobního úvěrování ve Velké Británii si již všímají i americké prestižní deníky, které si od změn neslibují nic jiného a menšího, než je zánik těchto společností. Oporu přitom hledají v minulosti, která je na regulace půjček opravdu bohatá.
Co nás naučila historie?
• omezení úrokových sazeb vede ke snížení dostupnosti úvěrů pro „sub-prime“ klientelu
• omezení úrokových sazeb vede paradoxně ke zvýšení celkové hladiny úroků u ostatních produktů (např. ve Francii v roce 2010 vzrostly po regulaci průměrné úrokové sazby kontokorentů z 10 % na 13,3 %)
• omezení úrokových sazeb nahrává poskytovatelům z oblasti šedé ekonomiky, jejichž podmínky poskytnutí (a zejména vymáhání) půjčky jsou výrazně nevýhodnější, než ty od nebankovních společností z doby před regulací

Se slovem „regulace“ je pak nutné jedním dechem říct i „deregulace“, která zákonitě následuje (regulaci a deregulaci řeší lidstvo už od starobylého Babylonu). Ta dříve či později následuje a na spotřebitelích pak páchá značné škody. Například v antickém Řecku uvrhla deregulace úrokových sazeb do otroctví rekordní počet lidí. Je to prosté, regulací chráněný spotřebitel neumí s úvěry pracovat a snadno tak přecení své možnosti s tím, že neštěstí na sebe nenechá dlouho čekat. V dlouhodobém horizontu (řekněme řádově desítky let) tak má regulace negativní vliv na zadlužení obyvatelstva a jeho finanční gramotnost.
Nyní zbývá pár týdnů do toho, než budeme mít možnost sledovat „v přímém přenosu“ jak si s regulací na úvěrových trzích poradí Velká Británie a jejich spotřebitelé.
Zdroje:
http://www.zaplo.cz
http://www.kurzy.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.