Sobota 12. června. Svátek má Antonie.

Mít svého poradce nebo jím být sám?

filipjirka 29.01.2009 | 10:51 0 Komentářů

Většina z nás, poradců, při představení sebe a své práce používá podstatný argument. Tak, jako má většina lidí svého lékaře a právníka, měli by mít i svého finančního poradce. Ve světě je to tak běžné.

Určitě to není prázdná fráze. Skutečně to tak funguje. Je to součást společenské dělby práce. Chápu, že spousta z nás, zejména příslušníci generací, které zažili minulý režim taková představa poněkud děsí. Nemusí tomu ale tak být. Svého lékaře má snad každý z nás. Pokud jste se setkali s problémem mezi občany a obdobně, jistě jste se obrátili na právníka. Další obdobnou profesionální skupinou je finanční poradce. V poměrně slušném procentu jsou poradci vysokoškolsky vzdělaní jedinci velké procento z ostatních se v oblasti financí orientuje díky dlouholeté praxi.

Specifikem na našem trhu finančního poradenství je systém, kdy se poradcem stává člověk, kterého instituce vezme na motivační školení. Ukáže mu kolik může vydělat prodejem univerzální skupiny produktů a doporučováním stejné motivace svým známým. Systém to není v zásadě špatný, myšlenka naučit klienta svým znalostem a nechat ho rozhodovat o svých financích. Problémem je, pokud takové znalosti jsou zcela neodborné, bez znalosti hlubších a často i základních souvislostí. Pokud takový člověk není schopen nabídnout individální řešení a vyhovět opravdovým individuálním potřebám klienta.

Povinností poradce – profesionála je, a snad to většina i dodržuje, seznámení klienta s produktem který mu navrhuje. Sám vím, že se takové malé školení klienta často protáhne i v řádu hodin, ale nelze jej podcenit. Za dobře vysvětlený produkt považuji ten, kde mi klient nespí na stole a kdy zná všechny souvislosti, které ovlivňují jeho finance.
💡
Většina poradců u nás využívá servisu nadnárodních poradenských společností. Bohužel, současné zkušenosti hovoří jasně. Zahraniční poradenské společnosti působící u nás se zmýtají v problémech. Někde jsou problémy zapříčiněny domovskými zahraničními složkami, jindy jsou zase, bohužel, na straně českých poboček a poradců.
Další skupina jsou domácí poradenské společnosti. O jejich úrovni si můžeme udělat obrázek třeba podle článků a externích zdrojů uváděných tady na investujeme.cz. Určitě Vám ale neudělá stejnou službu poradce s desítkou partnerů jako poradce se stovkami produktů. To může být také vodítkem.

Takže moje rada pro Vás: Mějte svého finančního poradce. Ale vyberte si toho, který se nebojí přiznat Vám aspekty své práce a rozsah služeb které poskytuje. Je to o důvěře. Vy důvěřujete poradci, že pro Vás dělá to nejlepší ale k tomu potřebuje Vaši důvěru a upřímnost.
Starejte se o to, co je v životě opravdu důležité a péči o finanční budoucnost přenechte profesionálům. Přeji šťastnou ruku při volbě toho pravého.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.