Úterý 30. listopadu. Svátek má Ondřej.

Mileniálové realizují investice pod vlivem emocí, často pak zapláčou, potvrzuje průzkum

Investice mileniálové
synergicky 29.09.2021 | 09:56 0 Komentářů

Investice a emoce patří k sobě, ovšem nejde jenom o ty pozitivní emoce jako nadšení nebo radost. S investicemi se pojí také stres a smutek. Zisky střídají ztráty a s nimi přicházejí i slzy investorů, zvláště těch mladších. Vše startuje prvotními emocemi, které se projevují v impulzivních investicích.

66 % investorů posléze lituje

Dle amerického průzkumu Magnify Money celých 66 % investorů posléze lituje svého impulzivního investování. Zatímco tzv. baby boomers, lidé ve věku 56 až 75 let, dokážou zachovat chladnou hlavu a emocím podléhají dle průzkumu asi v polovině případů (54 %), mladší ročníky jsou vůči emocím mnohem citlivější. Investice pod vlivem emocí jsou tak u nich mnohem častější.

Generace Z (lidé ve věku 41 až 55 let) podléhají při investování emocím v 60 % případů, mileniálové (lidé ve věku 25 až 40 let) v 73 % případů, generace Z dokonce v 85 % případů. 59 % investorů z generace Z také přiznává, že investovali pod vlivem alkoholu. Výsledkem jsou pak i slzy. Dle průzkumu nad svým investičním rozhodnutím zase pláčou více mladší ročníky, 39 % mileniálů, ale jen 8 % lidí z generace Baby boomers.

Investování pochopitelně přináší i emoce jako nadšení. To pociťuje z investování 44 % investorů, ovšem 41 % investorů vnímá také stres, který se k investičním aktivitám váže. Vždy totiž existuje riziko ztrát.

Hmotné investice přináší pocit bezpečí

Nemalé riziko provází investování pomocí moderních investičních platforem, právě ty otevírají dveře k impulzivnímu chování, podporují investice pod vlivem emocí. Mnohem snazší je zachovat chladnou hlavu třeba při investování do nemovitostí, kdy je třeba absolvovat proces výběru a nákupu. Hmotné investice mají něco do sebe. To, že se jich dá dotknout, přináší pocit bezpečí, ostatně také patří k těm méně rizikovým.

Češi jsou v investování obecně hodně konzervativní, proto jsou u nás investice do nemovitostí tak oblíbené, dokonce má jít spolu s kryptoměnami o nejznámější investice mladých Čechů.

Dle průzkumu EMA přitom 81 % Čechů upřednostňuje přímý nákup nemovitostí. Pouze 11 % investorů preferuje realitní fondy a 8 % investorů nákup akcií developerských společností. I v českém prostředí jsou však patrné věkové rozdíly. Akcie a fondy jsou dle průzkumu EMA opět tím lákavější, čím mladší investor je.

vbloku PSN

vbloku, startovací bydlení pro mladé, zdroj: PSN

I mladí však chtějí bydlet ve vlastním, a tak může investice do startovacího bytu naplnit i osobní potřebu člověka. Jakmile startovací byt nebude stačit, dá se pronajmout. Nájemné ideálně pokrývá i splátku hypotéky tak, jako to vychází v kalkulačce projektu vbloku společnosti PSN. Malometrážní byty vbloku, které doplňují obrovské sdílené prostory (recepce, vstupní hala, lobby, TV room, relax zóna s krbem, zahrada s grilem, komunitní zahrádka, prádelna, sušárna, privátní fitness centrum) se nabízí jako skvělé startovací bydlení pro mladé.