Sobota 12. června. Svátek má Antonie.

Měla Amerika nechat padnout víc bank?

Petr Zámečník 17.02.2009 | 09:41 0 Komentářů

Americká vláda spolu s FEDem vyčlenila na záchranu bank stovky miliard amerických dolarů. Cíl byl jediný – zachránit bankovní systém a podpořit podkopanou vzájemnou důvěru mezi bankami. Ale…

Jakmile byly rozdány první miliardy bankám, ozvaly se automobilky. Jsou přeci velkými zaměstnavateli, mají staletou tradici a jsou pilíři a vlajkovými loděmi amerického průmyslu. Co by byla Amerika bez General Motors? Co na tom, že vyrábějí automobily zastaralých technologií, co na tom, že již dávno jsou válcovány levnějšími vozy z Asie s ekologicky přívětivějším dopadem?

Kdo ví, co by se stalo, kdyby centrální banky nenalily do bankovních domů ta nepředstavitelná kvanta amerických dolarů, eur a liber. Možná by se opravdu zaseklo úvěrování a kola tržní ekonomiky by se zadřela. Těžko soudit bez informací, na základě kterých centrální bankéři rozhodovali. Třeba jen podlehli lobby významných finančních institucí.

Na druhou stranu šok, který se přenesl světovými trhy po pádu Lehman Brothers je výmluvný sám za sebe. Asi bankéři neměli jinou možnost. Jenže…

Po bankách si natáhly ruku pro pomoc automobilky. General Motors dokonce získal bankovní licenci, aby získal k miliardám dolarů přístup. A kdo bude další? Světová recese tlačí ceny ropy do nížiny. To dělá potíže těžařským společnostem. Sáhnou si také pro pomoc?

Volná ruka trhu určitě nevyřeší vše. Je třeba jí vybudovat jasná pravidla a dohlédnout na jejich dodržování. Občas je potřeba ji klepnout přes prsty. Státní intervence, zadlužování a přerozdělování – navíc těm, kteří jsou neúspěšní, a jenom proto, aby se prodloužila jejich agónie, ovšem cestou k úspěchu není.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.