Úterý 03. srpna. Svátek má Miluše.

Manželství jako významný rizikový faktor

Petr Zámečník 01.03.2009 | 14:01 0 Komentářů

Zablokovala vám banka platební kartu? Pak jste buď hlásili její ztrátu či zcizení, nebo jste se pro banku stali rizikovými. Proč? Třeba jste se vdaly.

Ano. Manželství je výrazně rizikový faktor. To je alespoň důvod, proč Citibank zablokovala kreditní kartu. Již v minulém příspěvku „Citibank aneb Vrchol amatérismu“ jsem popisoval peripetie manželky se změnou jména. Nakonec úspěšným podáním žádosti o změnu jména, kdy se zaměstnancům banky již podařilo zkopírovat a archivovat manželčin občanský průkaz, ovšem komplikace nekončí.

Protože novou kartu banka nechala vyrobit až po opětovném doložení občanského průkazu a jeho okopírování pro účely banky, bylo téměř nemožné stihnout doručit novou kartu s novým jménem před koncem platnosti předchozí karty. „Nevadí, zaktivujte si tu novou, kterou máte, a až vám přijde nová, zaktivujte si tu,“ uklidňovali na pobočce mou ženu.

Jaké bylo včera překvapení, když při pokusu o aktivaci karty se manželka dozvěděla, že kartu, kterou si měla zaktivovat podle návodu z pobočky, má trvale zablokovanou. Proč? Aby nemohla být zneužita, protože se významně zvýšila její rizikovost.

Tak nevím. Tím, že žena po vstupu do manželství změní jméno, se stává její karta významně rizikovou – stejně rizikovou, jako karta zcizená nebo ztracená. Jen se divím, že zároveň banka nezablokovala i manželčinu starší, do včerejšího dne aktivní kartu.

S telefonistkou Citibank jsem hovořil v této souvislosti také. Při ověření, že jsem to skutečně já, došlo mimo jiné k následujícímu rozhovoru:

„Pro doověření mi prosím řekněte vaše datum narození.“

„[uvedl jsem datum narození]“

„Nyní mi sdělte 4. a 6. číslici vašeho T-PINu.“

„[uvedl jsem 4. a 6. číslici T-PINu]“

„Pro doověření mi řekněte vaše datum narození.“

„Ale to jsem vám před chvilkou říkal…?“

„Aha.“

Mario ve svém komentáři k mému předchozímu blogu uvádí, že u účtů je přístup Citibank lepší. Nevím, snad ano. Pokud ale ne a pokud by česká Citibank byla založena na stejných standardech jako světová Citigroup, pak netuším, co s ní americká vláda bude dělat…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.