Sobota 12. června. Svátek má Antonie.

Letní měsíce jsou pro děti ty vůbec nejnebezpečnější

petr.rozkosny 26.07.2013 | 08:51 0 Komentářů

Poté, co naši potomci vymění poslední školní den lavici za dětské hřiště a relativně klidné chodby základních škol za rušné silnice, výrazně vzroste nebezpečí toho, že přijdou k úrazu, který má dle statistik ČSOB Pojišťovny nejčastěji podobu tržné rány či podvrtnutého kotníku.

Co se venkovních aktivit týče, číhá na děti největší nebezpečí újmy na zdraví poté, co zasednou za řídítka svých jízdních kol. Je přitom zajímavé, že k dopravním nehodám, jejichž oběťmi jsou právě děti, dochází nejvíce v srpnu. Toto má zřejmě souvislost s tím, že v červenci děti tráví svůj čas s námi (rodičemi) na dovolených, nebo na táborech, kde na ně dohlíží zkušení vedoucí. I možná proto dochází v červenci k nižšímu počtu dopravních nehod za účasti dětí než v červnu (pokles o cca 50 %), které dramaticky vzroste v době, kdy se školní prázdniny přehoupnou do své druhé poloviny (meziměsíční nárůst počtu dopravních nehod, jejichž oběťmi jsou děti o 150 %!)

Nebezpečí však nemusí mít pouze podobu velkých SUV vozů či rychlých „sporťáků“. Podobně jako motorová vozidla naše děti ohrožuje vybavení dětských hřišť, či děti sami. Sportovní úrazy způsobené vybavením hřišť či jiným dítětem totiž tvoří 21,9 % všech úrazů, tedy alespoň dle statistiky Ministerstva zdravotnictví, které k této problematice ústy náměstka ministra zdravotnictví, Ferdinanda Poláka uvádí: „Zvýšené riziko úrazů v době prázdnin nemůžeme samozřejmě eliminovat úplně, zaměřit bychom se ale měli na prevenci. Při sportech lze použít jednoduché pomůcky, jako přilby nebo chrániče, při vodních sportech pak u horších plavců například tzv. „rukávky“ nebo nafukovací kruhy.“

Co se samotných úrazů týče, těmi vůbec nejčastějšími jsou, dle statistik ČSOB Pojišťovny, tržné rány a odřeniny (31 % všech úrazů dětí) a podvrtnutý kotník (14 % všech úrazů dětí).
Výrazně ohroženější skupinou jsou pak ti z vás, kteří mají syna. U hochů totiž dochází dlouhodobě k dvakrát většímu počtu úrazů než v případě dívek.

Děti doma raději nedržte (pro jejich vlastní dobro)

Říkáte si, že musíte dát na své děti větší pozor a nejlépe je více „držet“ doma? V tom případě právě výrazně zvyšujete pravděpodobnost toho, že si váš potomek nějaký úraz skutečně „užene“. Jsou to totiž právě prostory domácnosti či kolem ní (dvorky, zahrádky), kde si děti působí úrazy nejčastěji. Dle statistik Ministerstva zdravotnictví je vaše kuchyně či dvorek pro vašeho potomka o cca 50 % nebezpečnější než dětské hřiště (toto číslo je však nutné brát s rezervou, protože nezohledňuje množství času strávené na konkrétním místě)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.