Sobota 12. června. Svátek má Antonie.

Legitimnost binární opce

Martin CZTrader 20.11.2015 | 13:33 0 Komentářů

Binární opce a regulace

V posledních letech binární opce, ruku v ruce s jejich rozmachem se začínají pojmy binární opce dostávat do povědomí i v souvislosti s jejich legitimností resp. rozhodnutím o legitimnosti binární opce jako investičního produktu. Tato situace se řešila v mnoha zemích, jen některé však tuto legitimitu uznali, např. v Japonsku se tamější regulace velmi dlouho bránila regulovanosti tohoto produktu a v nynější podobě se zde vyskytují regulované ladder opce. Pro české obchodníky v tomto ohledu vydala ČNB nedávno prohlášení s ohledem na legitimnost binární opce jako finančního produktu z pohledu názorů expertů na investiční produkty. Z výsledků je patrné, že závěrem šikovně napsaná neutrální recenze vykazuje závěr, že binární opce jsou investiční produkt a je zde vyžadována jistá dávka statistických a pravděpodobnostních znalostí k úspěšnému zvládnutí obchodování binární opce. Určitě výsledné rozhodnutí ČNB ovlivnily i fakta, které udává samotné MiFID ve svém prohlášení na podobné téma zde. To je samozřejmě „voda na mlýn“ pro různé propagátory binární opce, kteří se zase mají čím ohánět a nejden článek se určitě opře o tuto tématiku. Pojďme se však podívat, alespoň z mého pohledu, jaké trhliny či dokonce díry má zveřejněna analýza od ČNB. Níže uvedený názor se opíra o dosavadní zkušenosti na poli obchodování binárních opcí i z pohledu případů, které jsem řešil s regulovanými a neregulovanými brokery při podezření na poškození klienta.

Dokument od ČNB

Vydané prohlášení se skládá celkem ze dvou základních otázek, kde je diskutována legitimnost binární opce s ohledem na to, zda se jedná o investiční produkt/nástroj a také v druhé otázce je nalezena z pohledu ČNB odpověď na otázku možnost nabízet služby binární opce i neprofesionálním klientům tedy „nám běžným občanům“ včetně stanovení podmínek. Odkaz na pdf dokument naleznete zde.

Je binární opce investiční nástroj

Na začátku definice binární opce je zmíněn základy fakt a princip binární opce. Zamlčeny jsou zde již celkem běžné možnosti odprodeje opce, které samozřejmě v určité mezi pohybu ceny, umožňují odprodat opci za cenu jistého procenta ztráty a u solidnějších brokerů viz TOP3 brokeři na binární opce i se ziskem, pokud se aktuálně cena pohybuje v našem uvažovaném směru ceny s definovaným cenovým odstupem. Zpravidla 2 a více pips. Nelze tedy rozlišovat jen fázi výhry či ztráty u binární opce s koncem expirace.

Další definice zahrnuje relevantnost analýzy dat pro určení směru ceny u krátkodobých binárních opcí. Je zde napsáno, že se jedná v případě binárních opcí zpravidla o velmi krátké expirace. Zde si opět dovolím nesouhlasit. Binární opce lze obchodovat běžně s expirací na den i delší časovou dobu, např. expirace půl roku apod. Tyto opce nabízí např. Vantage FX. Denní opce pak lze realizovat u Všech brokerů uvedených v TOP3.

Další vyjádření se opíra o nutnost použití pokročilých analytických a statistických metod pro úspěšné vyhodnocení cenového pohybu. Zde bych uvedl slibované problémy s brokery, které ani využitím těchto metod nezaručují úspěch. Především je nutné si uvědomit, že většina platforem na binární opce neposkytuje tickový graf, tedy reakci na každou změnu ceny na trhu. Vývoj ceny a grafu u konkrétního brokera např. s tradingview zobrazením si můžete na libovolném podkladovém aktivu srovnat. Především rychlé krátkodobé cenové změny u měnových párů způsobují dlouhé knoty na svíčkách, které nejsou platformou reflektovány. Velmi často se stává, že se pohyb ceny, který by zaručil náš zisk je na platformě reflektován až v momentě, kdy dojde k jeho ústálení a obchodník se tak právem může domnívat, že jeho investice mohla dopadnout ziskově. Tyto problémy se samozřejmě mohou projevit i při zadávání investice, ky se strefíme do momentu, většího pohybu ceny, kterou začne reflektovat platforma a naše strike cena se může od naposledy viděné lišit i o několik bodů.

Z výše uvedeného je zřejmé, že obchodník by se měl především také naučit rozlišovat, zda během expirace opce došlo skutečně k pohybu ceny a nejen rozptylovému pohybu např. stále v rozptylu předchozího těla svíčky. Za důležité rovněž považuji schopnost rozeznat moment, kdy na trhu manipulují cenu Market Makeři a cena se tedy skutečně nechystá pohybovat uvažovaným směrem, což je opět „voda na mlýn“ pro celkovou uvažovanou statistiku u binárního obchodování a podobných investičních produktů blížící se 50%, protože valná většina investoru se dnes a neustále do těchto sítí velkých i menších spekulativních obchodníků/investičních společností chytá.
Zde bych zdůraznil, že i při úspěšnosti 50% při rozhodování o směru ceny hraje významnou roli možnost odprodat opcí v určité procentní ztrátě či procentním zisku. Lze tak částečně eliminovat tolik vyzdvihovaný negativní poměr zisku a ztráty u binární opce.

Poskytování investičních služeb

V druhém bodě, který představuje nutnost míti příslušnou licenci pro poskytování investičních služeb narážíme opět na stále diskutovanou problematiku o regulaci brokerů, nejen ve světě binárních opcí. Spousta začínajících obchodníků neumí ani rozlišit pojem regulace a notifikace a i přesto už mají otevřené reálné účty na binární opce a směle investují či dokonce reklamují/propagují produkt, okterém nemají ani potuchy. Pokud dojde k nějakému problému s brokerem, nevědí ani jak tuto situaci řešit. Je to jako s koupí nového automobilu, kdy kupující sedá za volant nového auta, směle vyrazí na cestu a po nějaké době, pokud začnou být s autem problémy, neví ani jak je opravit/odstranit. Stejně je to i u produktu binární opce. Pokud se rozhodnete obchodovat binární opce, je dobré vědět, zda broker splňuje všechny náležitosti pro řádnou regulaci v místě jeho sídla a zároveň je dobré znát smluvní podmínky brokera s ohledem na eliminaci možných budoucích problémů plynoucích z přeobchodování účtu či podezřeni ze scalpingu apod které velmi často brokeři šikovně implementují do svých podmínek, jako např. v tomto článku.

Hurá, binární opce jsou investiční nástroj, jdeme ztratit svůj kapitál

Některé články, napsané až dětinským způsobem, využívají informace o legitimnosti binárních opcí k posílení své reklamní kampaně. Ve stylu: Teď řekla, ČNB, že binární opce jsou investiční produkt a tím pádem je vše OK a můžete si založit účet a jít investovat. Je třeba upozornit na to, že binární obchodování i přes svoji neustále rostoucí oblibu, je silně rizikový investiční produkt ,který potencionálně dovoluje realizovat i na malém cenovém pohybu solidní zisk a zároveň díky poměrně velké nevyzpytatelnosti pohybu ceny, zejména v krátkých úsecích, kdy působení na trhu přebírají Market Makeři a cena se pohybuje v určitém užším rozsahu, mohou obchodníci inkasovat i poměrně větší ztráty i díky „přizpůsobenému“ pohybu ceny. Investice především na kratších expiracích tak skýtají riziko pro obchodníka, že se dostanou právě do této konsolidační tržní fáze. Považuji tedy za správné upozornit obchodníky na tyto rizika a zároveň všechny ty zájemce, kteří se rozhodli zvolit cestu sebevzdělávání a komplexnímu pochopení tržní problematikyapř. cestu euforie se šipečkovou strategií a následně vystřízlivění po vynulování účtu a koněčně (alespoň v některých případech) hledání relevantních informací, které konečně obchodníkovi osvětlí to, proč se cena vydal jiným směrem než zmíněná šipečka ukazovala.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.