Sobota 12. června. Svátek má Antonie.

Konec svobodého podnikání?

prokupek 05.03.2016 | 18:19 0 Komentářů

Proč je člověku stále vnucováno, co je a není správné ? Komunisté zkrachovali svou křečovitou snahou o výchovu nového člověka. EU krachuje podobnou podporou dlužníků – Řecko, Itálie …, příkazy – zákazy – regulace – dotace- , to vše je proti tomu, co se nazývá svoboda a užití selského rozumu. Tady přece nejde vůbec o to, jestli jste kuřák nebo ne.

Tady přece nejde vůbec o to, zdali vám kouř smrdí nebo ne. Tady jde přeci o svobodu rozhodování, o svobodu podnikání a míru toho, co nám má přikazovat a regulovat stát. Vyspělost se dnes měří množstvím zákazů a nařízení. Občana „vyspělého“ státu poznáte podle toho, že jeho život reguluje stát. Nezlobte se na mě, ale o takovou vyspělost já nestojím.

Jestli někdo kouří na ulici, na zastávce a podobně, pak jsou to zločinci a mají být trestáni, ale takhle se nechovají všichni kuřáci. Jestli máte na mysli ty, kteří kouří v hospodě, jejíž majitel výslovně uvedl, že je to v jeho zařízení dovoleno, pak jste kverulant, když do takového zařízení lezete jen proto, abyste si mohl stěžovat na kuřáky.

Ten, kdo zákony dodržuje, je zase o něco dál na cestě k nesvobodě, podroben nesmyslné buzeraci, zatímco ten, kdo na zákony kašlal, na ně bude kašlat dál. Ale jak můžete chtít postihovat svobodu volby? A argument, že v zákoně je hospoda také veřejný prostor? Ano, ale je to veřejný prostor, který znamená vaší volbu z logiky a ne vaše právo.

Mimochodem, vy chcete vyhnat třeba dvacet lidí najednou před hospodu na chodník? Na veřejný prostor, na který má každý právo? Co když budu chtít zrovna někdo se svým dítětem stát na tom chodníku, kde dvacet lidí kouří? Že můžu přejít na druhou stranu? Už mě omezujete také a navíc na opravdu veřejném prostoru. Ale to je jen takový malý příklad, a to se ani nebavím o svobodě podnikání a o svobodě nakládání se svým majetkem!

Václav Prokůpek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.