Sobota 12. června. Svátek má Antonie.

Konec převodů v Čechách?

libor-pergl 16.02.2012 | 11:00 0 Komentářů

Již zbývá jen několik dní do data, kdy letos naposledy bude možné změnit svůj penzijní fond. Novinové titulky a finanční poradci hlásají „Poslední šance …“, „Nepropásněte čas na změnu …“. Je ale skutečně nutné spěchat? A pro koho je změna fondu vlastně výhodná?

Pokud se ve vás už někdo snažil vzbudit dojem, že už nikdy nepůjde změnit penzijní fond, nevěřte mu. Po 28. 2. 2012 sice již nebude možné přejít k jinému fondu, ale jen dočasně. Penzijní fondy totiž v tomto roce projdou transformací a od 1. 1. 2013 bude možné smlouvy opět převádět. Tato přechodná doba má jednak pomoci fondům připravit se na transformaci, zároveň ale chrání samotné klienty – jakkoliv se může odepření možnosti převodu smluv mezi penzijními fondy zdát na první pohled jako omezující. Moc se o tom nemluví, ale klienti na změně svého penzijního fondu vůbec nevydělají.

Pro naprostou většinu klientů platí, že pokud vyloženě nejsou se svým fondem nespokojení, změna se jim nevyplatí. Rozdíly mezi zhodnocením jednotlivých fondů se liší v desetinách procenta. Při desetiletém průměru je maximální odchylka ve zhodnocení fondů 0,6 %. To při dnešní průměrné převáděné naspořené částce 50 tisíc korun dělá ročně „závratných“ 300 Kč. A to už nemluvím o tom, že klienti, kteří si spoří méně než 5 let, platí za převod poplatek 800 Kč. Převody se totiž, překvapivě, nevyplatí ani samotným penzijním fondům. Při podobných uměle vyvolaných akcích totiž k fondům přejde zhruba tolik klientů, kolik od nich odejde. Akcionáři na tom nijak nevydělají.

Komu se tedy celá akce s převody vyplatí? Zjednodušeně tomu, kdo převod zajistí. Provize za převod je jistě zajímavá a cesta k ní díky „silným“ argumentům docela snadná. A jsou to ve finále klienti, kteří tyto náklady uhradí. Tak proč jim nějak nevysvětlit „výhody“ převodu, že?

Pokud bych klientům penzijních fondů měl něco radit, pak by to nebyla změna fondu, ale navýšení měsíčních příspěvků. V příštím roce se totiž zvýší příspěvky od státu, ovšem jen těm, kteří budou spořit alespoň 300 Kč a více. Ti, kteří si na penzijní připojištění každý měsíc posílají 1.000 Kč, dostanou v příštím roce příspěvek 230 Kč místo dnešních 150 Kč.

Jestli je v letošním roce potřeba něco stihnout, pokud je něco skutečně poslední šancí, pak je to možnost sjednat si penzijní připojištění za stávajících podmínek – s garancí vkladů a možností výsluhové penze, resp. možnost výběru poloviny naspořených prostředků po 15 letech spoření. Poradci by se tak měli zaměřit především na neklienty, ty, kteří dosud v systému penzijních fondů nejsou. Pokud by si penzijní připojištění chtěli sjednat všichni ekonomicky aktivní obyvatelé ČR, měli bychom tu potenciálně kolem 1,5 milionu klientů. Není to efektivnější, než přesvědčovat přesvědčené?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.