Úterý 22. června. Svátek má Pavla.

Koně, psi či kočky: Sice alternativní, přesto investice

Alternativní investice
synergicky 30.05.2021 | 18:55 0 Komentářů

Inflace rázně klepe na dveře a peníze v bance jsou tou nejhorší variantou. Investice, také alternativní investice, jsou proto lákavější více než kdy jindy, protože pomáhají peníze chránit před znehodnocením. To je také důvod aktuálně nebývalé poptávky po nemovitostech, zejména investičních bytech. Ovšem investice zdaleka nemusí být tak chladná, jako jsou zdi domu či bytu.

Nabízejí se i mnohem sympatičtější investice než třeba virtuálně obchodované komodity nebo akcie. Nemusí jít přitom o umění a různé podoby sběratelství. Mezi alternativními investicemi se dokonce dají najít i více či méně mazlivá zvířata, koně, psi a kočky. Nutno podotknout, že rozhodně nejde o bezrizikovou a extrémně výnosnou investici. Navíc je třeba počítat s relativně vysokou vstupní částkou, zpravidla vyšší, než by se mohlo zdát.

Co všechno taková investice do zvířat obnáší?

Alternativní investicí je například pořízení dostihového koně, čistokrevného plemene psa nebo kočky. Taková investice se na první pohled sice jeví jako velmi příjemná, avšak je také náročná, náročnější než investice jiné. Chov zvířete není jen tak, vyžaduje přitom více než poznatky či zkušenosti, vyžaduje také určitý vztah ke zvířatům a míru empatie. Ta může být přitom na finančních trzích naopak na obtíž.

Nemusí přitom jít právě o teplokrevníka či chladnokrevníka, ani alternativní investice do šlechtěného psa či kočky není bez rizika. Ani přes dokonalý původ totiž není jisté, že se ze hříběte, štěněte nebo kotěte vyroste šampion a v podobě potomků přinese očekávaný finanční efekt.

Navíc je potřeba počítat s časovými a finančními náklady, které takové zvíře obnáší. Jenom kvalitní strava stojí nemalé peníze, nutno přičíst i náklady na pravidelné očkování a veterinární péči.

Lákají vás alternativní investice? Připravte si statisíce…

Vstupní investice se přitom pohybuje v řádech statisíců, mluvíme-li o koních. Například Hřebčín Napajedla, odkud pochází mnoho úspěšných dostihových koní a je také nejúspěšnějším chovatelem v České republice, prodává koně i za částky blížící se milionu korun. Na statisíce však vyjdou i nejdražší plemena psa nebo kočky. Například aktuálně oblíbená hybridní plemena koček, kočka bengálská, savannah nebo toyger stojí desítky tisíc korun. Ty nejlepší bengálské kočky, savannah nebo toyger s původem klidně vyjdou na více než sto tisíc korun. Třeba pro toygera se navíc budete muset vypravit do zahraničí, jde o vzácné plemeno a v celém Česku nenajdete žádnou chovatelskou stanici. Možná to však můžete uchopit jako příležitost…