Středa 28. července. Svátek má Viktor.

Klesnou ceny nemovitostí?

Petr Zámečník 04.01.2009 | 22:56 0 Komentářů

Klesnou ceny nemovitostí? A pokud ano, o kolik? A kdy? To jsou časté otázky, které dostávám a kterými se zaobírám především v článcích na serveru Hypoindex.cz. A odpověď?

Osobně se domnívám, že ceny nemovitostí klesnou. Zatím tomu nasvědčuje propad obchodů realitních kanceláří i developerů, slevy, které developeři nabízejí „v akci“ a očekávání bank. Je zde ale stále příliš mnoho „ale“.

Na realitním trhu není jednotný produkt, byť některé lokality jsou pro některé potenciální kupce substitutem. Zatímco celý trh může klesat pod taktovkou realitní krize, byty v některých lokalitách mohou dále zažívat nevídaný boom. Příkladem mohou být byty v nejlevnějších lokalitách – rostou o desítky procent ročně, zatímco drahé lokality, které jsou makléři označovány za „bezpečné“ a „odolné proti výkyvům“ stagnují nebo klesají.

Často se setkávám s názorem, že luxusní bydlení bude dále růst. Pro, ale i proti stojí několik argumentů: Říká se, že v době krize bohatí bohatnou. To by znamenalo růst poptávky a s ní i tlak na růst ceny luxusního bydlení. Ale… bohatí, kteří investovali své úspory, nyní sčítají své ztráty. Na akciových trzích kolem 50 %. Na krizi může někdo vydělat, ale nelze očekávat, že bude chtít platit za bydlení víc, než kolik stálo před krizí. Proč by měl?

Pokles cen nebude příliš rychlý. Reakce realitního trhu je pomalejší. Majitelé nemovitostí zpravidla mohou prodej odložit a do výprodejů se přinejmenším v první fázi dostanou pouze byty, jejichž majitelé řeší akutní finanční problémy. Ostatní budou čekat a ceny snižovat jen pomalu… a neochotně. Vždyť ještě před rokem či dvěma bylo nikoli neobvyklou praxí, že majitel bytu po neúspěšném prodeji cenu zvýšil a čekal dál… a nakonec prodal.

Podle některých reakcí a signálů ale již k poklesu cen dochází. Jaké máte zkušenosti vy?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.