Sobota 12. června. Svátek má Antonie.

Kam pravidelně a bezpečně ukládat peníze ve střednědobém horizontu?

ghostrider 12.12.2014 | 17:05 0 Komentářů

Profesionálního finančního poradce by zřejmě okamžitě napadly podílové fondy. Ano, ty jsou jednou z možností. Jenže, jak Vás určitě schůzky s klienty naučily, podílové fondy jsou pro klienty často nepřijatelným řešením z důvodu nepřekonatelného „problému“ v podobě možnosti realizace ztráty. A tak volné peníze často, navzdory námitkám finančního poradce, končí v termínovaných vkladech či spořicích účtech. Vzpomenete si ale, jaký produkt byste doporučili ještě před takovými 5 lety, kdy na trhu nebyla tak velká nabídka různých investičních programů?
Takový ten produkt, o který byla vždy největší poptávka ke konci roku a který se „psal“ téměř sám… Ano, stavební spoření…
Právě tento produkt je stále vhodnou alternativou k podílovým fondům, které sice mají stejný či mírně vyšší potenciál výnosů, v porovnání se stavebním spořením však pro klienta někdy představují neakceptovatelné riziko ztrát.
Níže se sami můžete přesvědčit o výhodnosti stavebního spoření v porovnání s dluhopisovými podílovými fondy a spořicími účty, resp. porovnání vývoje pravidelné měsíční úložky ve výši 500 Kč v letech 2008 – 2013.

Konečná hodnota pravidelné měsíční investice ke konci sledovaného období (2008 – 2013)
spořicí účty 40 823,51 Kč
stavební spoření 55 221,55 Kč
dluhopisové podílové fondy 64 971,42 Kč
Pro výpočet byla použita metodika, viz. http://www.kurzy.cz/zpravy/373675-vyhodny-sporici-produkt-se-spatnym-jmenem/, data o dluhopisových fondech pak byla čerpána z článku http://www.finslovnik.cz/stavebni-sporeni-ano/

V porovnání se stavebním spoření s nárokem na plnou státní podporu tedy dluhopisové podílové fondy na 6 letém horizontu výhodnější o cca 9 000 Kč (v procentuálním vyjádření činil rozdíl cca 17 %), což je poměrně vysoké číslo, jenže:
– dluhopisové podílové fondy zažily ve sledovaném odbobí rally, která se zřejmě několik let či dekád pravděpodobně nebude opakovat (leda že by v oběhu zůstal současný objem volné likvidity, kterou by případná krize nahnala do dluhopisů).
– dluhopisové podílové fondy vykázaly ve sledovaném období 2x zápornou výkonnost, což je pro klienty s vysokou averzí k riziku něco, co nedokáži tolerovat, je tedy otázka, kolik investorů by dokázalo psychicky překonat hned první rok, kdy průměrná výkonnost dluhopisových podílových fondů klesla na -3,47 %.

Navíc, je otázkou, jestli je pro klienta potenciál o cca 17 % vyššího výnosu s rizikem ztráty dostatečně motivující k tomu, aby se vzdal své jistoty. Jak je známo, lidský mozek má tendenci „nadsazovat“ rizika a nedostatečně oceňovat potenciální výhody (viz. například zde: http://www.penizenavic.cz/clanky/cim-zacina-spravny-financni-plan-jistotou).

Závěr? Pro klienty s vysokou averzí vůči riziku je stavební spoření ten nejvhodnější produkt, jelikož dluhopisové podílové fondy nepřipadají v úvahu s ohledem na potenciál ztrát, na druhou stranu, spořicí účty ani termínované vklady se nedokáží svým výnosem stavebnímu spoření přiblížit.

Zdroje:
http://www.kurzy.cz
http://www.finslovnik.cz
http://www.cmss.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.