Sobota 12. června. Svátek má Antonie.

K aktuální situaci na půjčkovém trhu

ghostrider 18.01.2015 | 17:46 0 Komentářů

I krátkodobé nebankovní půjčky se pozvolna stávají komoditou. Zčásti za to může právní prostředí, umožňují poskytovat půjčky od 5 000 Kč dle občanského zákoníku (toto omezení některé společnosti obchází tak, že např. půjčku 8 000 Kč poskytnou jako 2 půjčky o 5 000 Kč a 3 000 Kč), zčásti také převládající opatrnost.
Pokud se jedná o splatnost krátkodobé nebankovní půjčky, 76 % poskytovatelů nabízí krátkodobé nebankovní půjčky se splatností 30 dnů a méně. Hlavní cílovou skupinou zde tedy převládají lidé, kterým chybí pár tisíc do nejbližší výplaty.
Říkáte si, proč by měly být „krátkodobé“ půjčky nabízeny se splatností více jak „dlouhých“ 30 dnů? Snahy o změnu tu byly, některé společnosti ovšem s prodlužujícími se splatnostmi neuřídily rizika (např. riziko většího počtu opožděných splátek a defaultu), a tak se po několika nejistých měsících, kdy měly v nabídce půjčky se splatností delší jak 30 dnů, vrátili k původnímu business modelu.

Co stále nevymizelo, je zasílání peněz novým klientům prostřednictvím poštovních poukázek, kdy se k tomuto kroku stále uchyluje cca 11 % poskytovatelů krátkodobých nebankovních půjček.
Pokud se vrátíme zpět k částkám, které jednotlivé společnosti poskytují, v 86 % případů se jedná o částku nižší jak 13 000 Kč, v cca 37 % případů pak o částku 5 000 Kč a méně (tj. částky, u kterých lze peníze půjčovat dle občanského zákoníku).
Strnulost z druhé poloviny loňského roku, kdy jednotlivé nebankovní společnosti téměř neměnily podmínky (vyjma úrokových sazeb), za kterých své půjčky poskytují, napovídá, že ani v prvním pololetí letošního roku k žádnému velkému „třesku“ nedojde.

Zdroj: http://www.slideshare.net/Presenter2014/aktuln-situace-na-trhu-s-krtkodobmi-nebankovnmi-pjkami, http://www.bbpujcka.cz