Sobota 12. června. Svátek má Antonie.

Jsme opravdu finančně odpovědní?

FinSvoboda 15.10.2013 | 21:41 0 Komentářů

Nedávno jsme se z výsledků průzkumu Dne finanční gramotnosti dověděli, že jako Češi se považujeme za finančně odpovědné. Proč nás ale tolik žije na dluh? A proč až polovina Čechů žije doslova od výplaty k výplatě a na posledních 5 dnů si ještě půjčí? Jednoduše proto, že poněkud přeceňujeme své schopnosti a vidíme je trochu nereálně.

Pokud tři pětiny lidí, kteří žijí na dluh, nežije na hranici chudoby, nemá pravděpodobně část Čechů valnou představu o tom, co je to být finančně odpovědný.

A tak lidé pojišťují své domy jen na půl hodnoty, protože proč platit víc, když zbytek bych už tak nějak dal dohromady, pojišťují svá pětiletá auta jako by byla nová, pojišťují sebe jen na smrt úrazem, jako by jiná možnost, jak zemřít, nebyla, platí si tisíce do drahých životních pojistek, které jim nic nepojišťují, ale peníze na důchod si spoří na spořících účtech a své úspory uchovávají na běžných účtech. A kdykoliv si chtějí dopřát něco, na co nemají, půjčují si na dovolenou, na vánoce, na zážitky. Aby bylo jasno – vše, co jsem právě popsal, je špatně!

Pracuji již od roku 2005 v oblasti finančního plánování pro rodiny. I když se za tu dobu lidé obecně stali poučenější (i díky různým medializovaným aférám, díky internetu, díky tomu, že se o tom víc mluví), nemám stále dojem, že by to byli nějací odborníci na své peníze. Domnívám se, že finanční gramotnost by měla být součástí všeobecné gramotnosti každého člověka.

Nejde mi o to, aby každý byl finanční expert, ale přeci jen jsou peníze dost důležité na to, abychom alespoň věděli, jak finanční produkty fungují, co jsou rezervy, jak si správně zajistit hodnoty majetku, jak si zajistit příjmy rodiny pro případy, kdy se nám něco vážného stane, jak plánovat úspory podle cílů a jak těchto cílů efektivně dosahovat. Zároveň je dobré vědět i to, proč je někdy lepší si peníze rozumně půjčit než platit hotově a že ne každý dluh je nutné zlo.

Základním principem odpovědného finančního plánování je nejprve zajistit stávající majetek a příjmy, vytvořit nezbytné rezervy a pak uplatňovat starou, léty prověřenou praxi našich babiček – ujasnit si cíle a pro splnění každého z nich si odkládat peníze stranou (obálky, hrníčky).

A proto jsem připravil seriál článků o tom, jak být dobrým manažerem svým nebo rodinným financím a jak být opravdu finančně odpovědnými, v němž se čtenáři dozví např.:
• proč a jak byste měli být pojištěni pro případ dlouhodobého výpadku Vašich příjmů z důvodu nemoci, trvalé invalidity apod. tak, aby Váš životní standard neutrpěl ani v takovýchto nepříznivých situacích
• zda vůbec a jak zajistit pokračování životního standardu Vaší rodiny i v případě, kdyby došlo k úmrtí jednoho z živitelů v rodině, nebo velmi vážnému úrazu nebo nemoci
• co to jsou, v jaké výši a jak byste měli udržovat pohotovostní rezervy pro krytí Vašich potřeb v případě neočekávaných nebo komplikujících životních situací
• co jsou dobré a co špatné dluhy, na co si půjčovat a na co určitě ne, na co si dát pozor, když se chystáte zadlužit a kdy je lepší hypotéka na 30 let než platba v hotovosti
• jak pro lepší naplnění ostatních životních cílů existující majetek i pravidelně odkládané peníze efektivně a správně rozdělit do různých finančních produktů
• i to, zda a jak i Vám Vaše vlastní peníze mohou pomoci k finanční nezávislosti, k tomu, jak žít na stejné úrovni jako dnes a nemuset při tom pracovat, jedině snad pro svou radost nebo alespoň zajistit, aby Vaše stáří nebylo chudé.

Pokračování článku a více informací na http://www.finsvoboda.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.