Sobota 12. června. Svátek má Antonie.

Jak snížit náklady v kanceláři? Zvolit správnou tiskárnu

ghostrider 18.04.2014 | 13:40 0 Komentářů

Můžete kupovat méně kávy nebo zrušit objednávku hlavičkových papírů a obálek. I tak se dají s trochou nadsázky snížit náklady ve vaší kanceláři. Ale pro drobného podnikatele je každá úspora důležitá. Ušetřit se dá například na provozu tiskárny. Živnostník, který si tiskne faktury a dopisuje si e-mailem s dodavateli a klienty, nepotřebuje špičkovou tiskárnu s barevným displejem. Na to mu stačí levnější tiskárna, protože nebude tak vytížená jako v kanceláři, kde je nutné několikrát denně tisknout či kopírovat desítky stránek.

Náklady ovlivní výběr tiskárny. Levné tiskárny jsou inkoustové, které mohou tisknout černobíle i barevně. Mají dobré rozlišení i kvalitní barevný tisk. Ale je třeba si dát pozor při jejich výběru. Některé fungují tak, že když dojde jedna barva, nejsou schopny nouzově tisknout ani v šedých odstínech. Originální inkoustové náplně však přijdou dost draho, navíc část inkoustu se spotřebuje na čištění tiskové hlavy, a při malém provozu inkoust časem vysychá. Použité náplně lze však doplnit inkoustem nebo kupovat neoriginální cartridge. Někteří výrobci to však nedoporučují. Laserové tiskárny jsou o něco dražší, ale skvěle fungují pro tisk černobílých dokumentů. Jsou i pro barevný tisk, ale barevné fotografie na fotografickém papíru jsou lepší z inkoustových tiskáren. Náplň pro laserové tiskárny však vydrží déle.

Pro malé kanceláře jsou vhodné multifunkční tiskárny

Pro běžný chod kanceláře živnostníka nebo samostatného podnikatele jsou ideální multifunkční tiskárny. Vytisknou, zkopírují, ale i naskenují dokument či obrázek. Lidé si zvykli dokumenty archivovat v tištěné podobě, ale měli by častěji využívat elektronický archiv. Například faktury nemusí být tištěné, ale stačí, a to i pro kontrolu, když budou v elektronické podobě. Tím se dá ušetřit spousta papíru. Také komunikace se zákazníky, ale dnes stále častěji i s úřady, může probíhat pouze mailem. Kvalita skenování u multifunkčních zařízení je pro běžnou agendu dostatečná (viz. přehled zařízení na webu www.tisknulevne.cz). Pokud však vyžadujete skenování fotografií ve vysoké kvalitě, je lepší si pořídit samostatný profesionální skener.

Další úsporou v malé kanceláři je oboustranný tisk. Ne všechny tiskárny to však umějí. Je pravda, že s malými tiskárnami je to trochu komplikované, protože jde o manuální funkci, ale pokud netisknete najednou desítky stránek, tak se to dá zvládnout. Dejte si ale pozor na tiskárny, které jsou vybaveny různými funkcemi, které nemusíte využít, ale při koupi tohoto zařízení je zaplatíte. Pokud v kanceláři nemáte více počítačů, asi nevyužijete funkci se síťovým rozhraním. Některé tiskárny mají možnost tisku přímo z fotoaparátu nebo z paměťové karty. K tomu je však nutné, aby tiskárna kvůli náhledu měla velký barevný displej. Některé tiskárny umožňují tisknout ze vzdálených míst, například prostřednictvím e-mailu a z různých on-line aplikací.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.