Pátek 24. září. Svátek má Jaromír.

Chcete investovat do něčeho hmotného? Nabízí jedna z nejhezčích bankovek světa

Investovat
synergicky 24.08.2021 | 23:49 0 Komentářů

Klasické investice mají alternativy. Může jít o bitcoin a další kryptoměny, ale také o ryze materiální investice, typicky třeba automobily, veterány či vozy z limitovaných edicí, podobně jako hodinky, známky nebo vzácné mince a bankovky, které jsou na rozdíl od kryptoměn opravdu hmotné.

Klasika mezi alternativními investicemi

I v alternativních investicích nesou některé položky známku klasika, třeba právě známky. Podobně jsou na tom i bankovky, konkrétně například slavná stokoruna Heřmanka, která je považována za jednu z nejhezčích bankovek světa. Je to také historicky nejdéle platná bankovka na našem území, kterou Češi v peněženkách nosili dlouhých 32 let. Zažila s námi Pražské jaro, normalizaci i Sametovou revoluci.

Autorem stokoruny je amatérský výtvarník František Heřman, který se prostě přihlásil do výběrového řízení. Ministerstvo financí výběrové řízení vypsalo v roce 1959 se zadáním, že bankovka má reprezentovat pokrok na poli průmyslu a obchodu, a vyobrazovat zapálený pracující lid. František Heřman, důstojník generálního štábu z Tábora, na svém návrhu vyobrazil hutníka a družstevnici s předlohou v podobě své manželky. Za nimi je panorama průmyslového města, zatímco druhá strana patří ikonickému pohledu na pražské Hradčany.

Porota ze 38 návrhů nedokázala vybrat vítěze, proto byl vítězný návrh stokoruny vybrán s pomocí veřejnosti. A tak se zrodila Heřmanka. První bankovky Heřmanky se do oběhu dostaly v roce 1961. Právě bankovka z prvního výtisku slavné zelené stokoruny z roku 1961, v setu s návrhy, je aktuálně k mání. Nabízí ji první investiční online galerie Portu Gallery, resp. nabízí vlastnický podíl na setu Heřmanky, který je oceněn částkou 3 250 000 korun.

Sázka na jistotu

Stále tu jsou i další alternativy. Pokud chcete investovat do něčeho hmotného, za cenu zmiňované staré bankovky se dá pořídit zajímavý nový byt. Ano, i při současném nedostatku bytů se dá najít, dokonce i byt v Praze – v projektu vbloku společnosti PSN. Nabízí malometrážní byty doplněné o velkolepé sdílené prostory. Je situován v atraktivní lokalitě Malvazinky na Praze 5.

Je téměř jisté, že cena bytů v Praze v následujících letech dál poroste. Dokonce by se dalo spekulovat o tom, zda je jistější růst cen bytů v Praze, anebo růst hodnoty staré bankovky. Ve srovnání se navíc dá počítat s výnosem z nájmu, který bankovka prostě nabídnout nemůže. To také vysvětluje, proč je aktuálně o investice do nemovitostí takový zájem, výzkum Ipsos ten zájem konkretizuje: nemovitosti jako investice lákají 8 z 10 Čechů.