Čtvrtek 29. července. Svátek má Marta.

Investice do nemovitostí a kryptoměny: Jediné investice, které znají dnešní třicátníci

Kryptoměny investice
synergicky 21.07.2021 | 11:43 0 Komentářů

Generální ředitel Generali Investments Josef Beneš v rozhovoru pro magazín Euro hovořil o různých typech investicí a o hledání nejvhodnějších aktiv. Mj. vyzdvihl investice do nemovitostí a kryptoměny – jako jediné investice, které znají mladí.

Investice do nemovitostí

Recese by se dle slov Beneše měla v některých zemích projevit právě u nemovitostí a také akcií. V západoevropském měřítku však nemovitostí stále dávají velký smysl. Přestože ceny ve všech segmentech na trhu nemovitostí rostou již devátý rok v řadě, vidí ekonom jejich další potenciál. Stačí srovnat rezidenční bydlení v Praze a dalších evropských metropolích. Růst cen v Česku, který se řadí k těm nejvýraznějším v celé EU, mj. odráží přibližování Prahy světovým cenám. To je jeden z důvodů, proč je naděje na konec zvyšování cen mizivá.

Investice do nemovitostí budou mít dle Beneše svoji hodnotu i v budoucnosti. A jsou to také právě investice do nemovitostí, které patří k těm nejoblíbenějším. Důkazem je nebývale vysoký zájem o nové byty, který zaznamenávají developeři v Praze. Rezidenční bydlení v Praze je žádané dlouhodobě, pandemie poptávku ještě posílila o velké i drobné investory.

Investiční byty jsou horkým zbožím, což potvrzuje i společnost PSN, která své rezidenční projekty doplnila i last minute nabídkou bytů. Opozdilci v ní najdou poslední volné byty komfortních rezidencí, situované v těch nejatraktivnějších pražských lokalitách.

Rezidence Nad Korábem

Libeň: Rezidence Nad Korábem, foto: PSN

Kryptoměny

Dnešní třicátníci dle Beneše dokonce neznají jiné investice než nemovitosti a kryptoměny. Obecně jsou však Češi stále konzervativní, a tak nemovitosti jako investice stále vedou. Kryptoměny jsou však mezi investicemi jednoznačně největším skokanem. To potvrzuje i výzkum agentury STEM/MARK. Na začátku roku 2021, v době kryptoměnové horečky, dle tohoto výzkumu o investici do kryptoměn přemýšlelo téměř 30 % respondentů ve věku do 30 let. Oproti předchozímu výzkumu z roku 2018 se podíl lidí se zájmem o investice do kryptoměn celkově zdvojnásobil. Projevila se také vyšší znalost konkrétních kryptoměn, zejména mezi mladšími lidmi a muži. 40 % lidí ve věku do 30 let zná nejenom Bitcoin, ale také Ethereum nebo Litecoin.

Přestože se dle průzkumu u lidí projevuje nárůst povědomí o kryptoměnách a tendence brát je vážně, jsou vnímány jako měna s velkým potenciálem využití do budoucna, stále je provází také vysoká míra nestability a nedůvěry. Tato nedůvěra se však projevuje zejména ve starších věkových skupinách. Výzkum ji zaznamenal jenom u pětiny mladých. Tři čtvrtiny respondentů do 30 let naopak souhlasí s tvrzením, že kryptoměny mají budoucnost.