Sobota 12. června. Svátek má Antonie.

Investice do státních dluhopisů: Ani technokraté nejsou kouzelníci

prokupek 29.09.2011 | 11:25 0 Komentářů

Byly doby, kdy se investice do státních dluhopisů vyplatily. A navíc měly jednu výhodu, stát byl spolehlivým obchodním partnerem. Peníze vložené do státních dluhopisů se vracely dokonce i v dobách, kdy na tom stát nebyl zrovna dobře.
Italové vkládali do státních dluhopisů své země, která měla být jedním z pilířů Evropské unie a eurozóny dokonce celoživotní úspory. Ovšem potom, co ratingová firma Standart and Poor´s snížila rating Itálie na stupeň A s výhledem dolů, investoři jakoby se od zemí tvořících osu EU a eurozóny odvrátili. Investoři dokonce chtějí vědět, že evropské vlády jsou pány situace.
A najednou se nad státními dluhopisy zemí EU vznáší mračna. To, že se Itálii zhoršil rating, je jen další rána eurozóně a možná i rána z milosti, která má některým evropským politikům otevřít oči a připomenout, že další zachraňování Řecka z ratingem od Standart and Poor´s CC je nejen zbytečností, ale i nenávratnou investicí.
Itálie si na refinancování dluhů musí půjčit, stejně jako Španělsko, Portugalsko, Belgie či kdysi jeden z ekonomických tygrů EU – Irsko. A investovat do státních dluhopisů. To je nyní investice dle mého názoru velmi nevýhodná a nejistá. Tedy alespoň v zemích eurozóny. Byť na ni dohlíží známý technokrat Klaus Regling. Nezapomínejme, že ani technokraté nejsou kouzelníky.
Ing. Václav Prokůpek, Ph.D.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.