Pondělí 29. listopadu. Svátek má Zina.

Inflace nezaměstnává jenom ekonomy, ale také terapeuty. Nejistota otřásá lidskou psychikou

Inflace krize
synergicky 16.11.2021 | 23:24 0 Komentářů

Inflace je klíčovým tématem současnosti. Také poslední zasedání bankovní rady ČNB se točilo především kolem inflace. Bohužel, možnosti ovlivnit růst spotřebitelských cen centrální bankou jsou omezené. Nezbývá, než se smířit s tím, že vyšší inflace nás bude provázet déle, než se čekalo.

Bezpochyby bude hůř

„Inflace bude větší, než jsme predikovali. Průměrná celoroční inflace se bude pohybovat okolo 6 procent. Vyšší bude pak i začátkem roku, kdy se navýší na 7 procent,“ uvedla v Otázkách Václava Moravce ministryně financí Alena Schillerová. Dle jejího vyjádření nemají mít na výši inflace vliv kroky České národní banky. ČNB přitom usiluje o navrácení inflace zpět na dvouprocentní cíl, a to i s rizikem, že vyšší sazby jako nástroj ke zkrocení inflace mohou v důsledku vést k omezení oživení ekonomiky zasažené koronavirovými restrikcemi. Již loni během pandemie přitom Národní ústav duševního zdraví poukázal na souvislost mezi ekonomickou situací a psychickou rovnováhou. Covidové restrikce dle studie NUDZ zvedly výskyt duševních onemocnění u nás oproti roku 2017 o 20 až 30 procent. To bylo loni. Pandemie stále není u konce, ekonomická krize přetrvává a rostoucí inflace bere další z jistot. S jistými cenami se už nedá počítat.

Kde hledat jistoty?

V současné situaci se nenabízí moc efektivních ekonomických nástrojů. Zůstává pojištění, třeba životní pojištění pro rizika invalidity, které pokrývá i některé psychiatrické diagnózy. Pojišťovny na pandemii dokonce reagovaly rozšířením okruhu diagnóz, které pojištění pokrývá.

Jednou z mála jistot současné situace a pojistkou pro horší časy zůstávají i nemovitosti, které v době pandemie prokázaly svoji stabilitu. Stabilitu prokázali také developeři, kteří pokračují dál ve svých projektech navzdory zásadnímu zdražování, které se nevyhnulo ani stavebnictví. Příkladem je pražská developerská společnost PSN, která dál pokračuje v desítkách ambiciózních rezidenčních projektů i akvizičních aktivitách.

Aktuálně společnost PSN spustila prodej nových bytů v Praze v projektu BackYard Dejvice. Právě takové byty v lukrativní pražské lokalitě se jeví jako výhodná investiční koupě. Nejenže se dá předpokládat, že ceny nemovitostí dále porostou. Na rozdíl od akcií či jiných nehmotných aktiv navíc nemovitosti mají ryze praktickou hodnotu, a ta se nemění s žádnými cenovými výkyvy trhu. Vždy nabízejí jisté zázemí, které lidské psychice svědčí tak, jako ji škodí nejistota.