Neděle 20. června. Svátek má Květa.

Indonézie aneb Jiný kraj více mravů

Petr Zámečník 14.10.2008 | 12:02 0 Komentářů

Při cestování po Indonézii jsme několikrát měnili americké dolary. A potíže, které s tím byly, byly pokaždé jiné.

Hned na letišti v Jakartě po nás chtěli zaplatit vstupní vízum. Položil jsem na pult stodolarovou bankovnku, pečlivě ji prohlédli a v zápětí mi ji vrátili: „Tuhle nebereme. Máte jinou?“

Nelíbila se jim série – bankovky ze série AC nechtěli. Kupodivu při výměně téže bankovky v bance BNI na Bali potíže nedělali a přijali ji bez problémů. Nepočítám-li tedy důkladné zkoumání dokladů totožnosti a každé směňované bankovky.

O týden později, ve stejné bance na jiném ostrově (na Floresu), zas měli jiná pravidla. Z bankovek ke směně vyřadily dvě. Byly pro ně moc staré – nepřijímali americké dolary vydané před rokem 2000. Lišily se i formality. Zkoumání totožnosti nebylo tak důkladné, bankovky prohlédl pouze jeden pracovník banky (při předchozí výměně se seběhla téměř celá pobočka), zato nezbytnou podmínkou bylo zaplacení vládní daně 6 tis. Rp (závratná daň odpovídající přibližně 12 Kč).

Už se těším, co si při výměně bankovek vymyslí příště… nerad bych se stal (ne)šťastným majitelem nesměnitelných amerických dolarů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.