Středa 23. září. Svátek má Berta.

Indonézie aneb Jiný kraj více mravů

Petr Zámečník 14.10.2008 | 12:02 0 Komentářů

Při cestování po Indonézii jsme několikrát měnili americké dolary. A potíže, které s tím byly, byly pokaždé jiné.

Hned na letišti v Jakartě po nás chtěli zaplatit vstupní vízum. Položil jsem na pult stodolarovou bankovnku, pečlivě ji prohlédli a v zápětí mi ji vrátili: „Tuhle nebereme. Máte jinou?“

Nelíbila se jim série – bankovky ze série AC nechtěli. Kupodivu při výměně téže bankovky v bance BNI na Bali potíže nedělali a přijali ji bez problémů. Nepočítám-li tedy důkladné zkoumání dokladů totožnosti a každé směňované bankovky.

O týden později, ve stejné bance na jiném ostrově (na Floresu), zas měli jiná pravidla. Z bankovek ke směně vyřadily dvě. Byly pro ně moc staré – nepřijímali americké dolary vydané před rokem 2000. Lišily se i formality. Zkoumání totožnosti nebylo tak důkladné, bankovky prohlédl pouze jeden pracovník banky (při předchozí výměně se seběhla téměř celá pobočka), zato nezbytnou podmínkou bylo zaplacení vládní daně 6 tis. Rp (závratná daň odpovídající přibližně 12 Kč).

Už se těším, co si při výměně bankovek vymyslí příště… nerad bych se stal (ne)šťastným majitelem nesměnitelných amerických dolarů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.