Pátek 18. června. Svátek má Milan.

Čím jsou kryté peníze? Vždy se ptejte.

Martin Kopáček 21.08.2010 | 00:50 0 Komentářů

Jak víte z předchozího článku, jsem jeden ze spolumajitelů firmy SILVERUM s.r.o. Zabývám se aktivně obchodávním s investičním zlatem a především s investičním stříbrem. Moje oblíbená otázka, kterou s potěšením kladu profesionálům z řad finančních poradců, bankovních specialistů a podobných lidí z peněžní branže, tedy logicky zní: Čím jsou kryté peníze?

Jak se to s penězi ve skutečnosti má, to je shrnuto velmi přesně zde.

Bankovní instituce, finanční poradci a další peněžníci všeho druhu mi poměrně často volají. Zvou mne do svých instutucí, nabízejí mi všemožné produkty. S nadšenou intonací hlasu a superlativním jásáním mi malují zářné zítřky a prosperitu, která mne po nákupu jejich vysoce sofistikovaných produktů nepochybně čekají.

Že si svůj majetek spravuji vcelku úspěšně sám, že obchoduji s drahými kovy a velmi solidně se mi daří především v opčních obchodech, to jaksi na vědomí neberou. Ok, jsem zdvořilý člověk a nechám je mluvit dál. Poté, co mi vychválí přednosti „nového zajištěného fondu s výborným ročním výnosem“ nebo „úžasné pojištění“ všeho možného i nemožného, se dostaneme k otázkám.

Pokorně se tedy těchto odborníků zeptám, jak se to vlastně má s krytím měny. Čím jsou kryty papírky v mé peněžence? Čím je podložena hodnota kovových koleček, které mi cinkají v kapse? Co se skrývá pod záznamem v počítači banky, která vede firemní či soukromý účet?

Na takovou otázku odpovídají uvedení odborníci dvojím způsobem. Jedni – ti větší šíbři – vypálí naslepo. Například se dozvídám, že v ČNB jsou „plné sejfy zlata, stříbra, drahého kamení a tak podobně“. Fajn, říkám si, ještě by to chtělo sůl (ta je přece jak známo nad zlato) a máme pohádku kompletní.

Druzí, méně protřelí, přiznají, že nevědí. Tedy, nevědí úplně přesně. Přímo slyším, jak jim kolečka v hlavě pracují. „Co je to za nesmyslnou otázku?“ říkají si v duchu a rychle improvizují. S větší či menší obměnou se opět dostaneme k mýtům o sejfech napěchovaných zlatem a stříbrem….

Za celé roky, kdy jsem byl osloven nejméně stovkou nabídek na skvělé zhodnocení peněz, různé investice a výborné zisky (v řádu 2 až 4% p.a., vážně neodolatelné nabídky, že?) jsem pravdivou odpověď dostal všeho všudy dvakrát. Ano, pouze dva lidé věděli, že krytí měny je tzv. aktivy ČNB, především devizovými rezervami. Srozumitelně řečeno: české papírky jsou kryté jinými papírky… Pár kyblíků zlata sice v ČNB také je, ale na tuny potištěného papíru a zvonivých koleček ve šrajtoflích národa (nemluvě o počítačových úsporách na bankovních kontech) to je téměř zanedbatelné.

Překvapuje mne, že profesionálové z bank, peněžních institucí, poradenských firem apod. se neobtěžují znát takto základní věci. Jsou obtíženi tituly z vysokých škol, nepochybně jsou vybíráni z mnoha uchazečů profesionálními „ejčáry“, absolvují jistě náročná školení – ale základní věci netuší. Lze se pak svěřit těmto odborníkům? Velmi se obávám, že mainstreamoví ekonomové se pohybují jen v intencích toho, co kde nastudovali, co jim jiní odborníci předložili k vědění a „k uvěření“. Pokud ovšem pak dojde k otázce mimo zaběhané rámce, koukají bezradně, respektive dávají ex post opět učeně znějící rady. Kdo si s nimi užil propady trhů v minulých letech, ví své.

Až vám tedy opět zazvoní telefon, nebo až přijde poštou další elegantní pozvánka na vytištěná na ručním papíře, nezapomeňte se zeptat na tu jednu jedinou otázku. Uděláte si rychle obrázek, kdo před vámi vlastně stojí. Zda je to skutečně člověk, který zná podstatu věci, nebo někdo, kdo vám jde převyprávět to, co jej naučili na posledním tréninku prodejních dovedností.

Víte, čím jsou kryté peníze? Stříbrem nebo zlatem? Bohužel, ani tím, ani oním…. Peníze jsou kryty jen dalšími penězi, čili papírky jsou kryté jinými papírky. Zkuste se však zeptat svého finančního poradce a možná budete překvapeni, co se dozvíte…