Úterý 18. ledna. Svátek má Vladislav.

Přísnější pravidla pro hypotéky neplatí pro všechny. Výjimkou jsou hypotéky pro mladé

Hypotéky pro mladé
synergicky 11.12.2021 | 22:50 0 Komentářů

Česká národní banka dříve bankám pouze doporučovala výši úvěrových ukazatelů pro žadatele o hypotéky. Od příchodu pandemie dokonce dva ze tří ukazatelů zcela zrušila. To se nyní zásadně mění, ČNB se snaží tlumit hypoteční boom, který jsme během pandemie mohli sledovat. Tak trochu stranou jsou však hypotéky pro mladé…

S novelou zákona o ČNB, která vešla v platnost v srpnu 2021, mají banky povinnost limity stanovené centrální bankou dodržovat. Novela poskytování úvěrů na bydlení obecně zpřísňuje. V praxi bychom to měli pocítit začátkem příštího roku. Hypotéky pro mladé však mají svá vlastní pravidla…

Hypotéky 2021: Líp už bylo

Rok 2021 ještě není u konce a už je jasné, že objem poskytnutých hypoték letos překoná všechny rekordy. Zatímco loni rekordní objem hypotečních úvěrů dosáhl výše 217 miliard korun, letos do konce října poskytly banky a stavební spořitelny dle statistik ČNB hypotéky za 301,2 miliardy korun. A to jsme letos zaznamenali i razantní nárůst úrokových sazeb, který reflektoval zvyšování základní úrokové sazby ČNB.

Česká národní banka se také postarala o zpřísnění podmínek pro poskytování hypoték, když na svém listopadovém zasedání stanovila limity úvěrových ukazatelů na horních hranicích. Nová pravidla pro hypotéky začnou platit od dubna příštího roku. Dle zmiňované novely jsou nyní pro banky povinné.

Hypotéky 2022: Nové limity úvěrových ukazatelů

LTV (Loan To Value) – poměr mezi výší hypotéky a hodnotou zastavené nemovitosti se snižuje z 90 % na 80 %. Banky tak neposkytnou úvěr vyšší než je 80 % hodnoty nemovitosti. Pro žadatele mladší 36 let je LTV dle zákona o 10 % vyšší. Hypotéky pro mladé tedy stále mohou dosáhnout až 90 % hodnoty nemovitosti. Pochopitelně s ohledem na schopnost žadatele dostát svým závazkům. Tu podporují další úvěrové ukazatele…

DTI (Debt To Income) – celkový dluh žadatele vyjádřený v násobcích jeho čistého ročního příjmu ČNB nově stanovila na 8,5. Pro mladé do 36 let pak bude 9,5.

DSTI (Debt Service To Income) – poměr mezi celkovou výší měsíčních splátek všech dluhů a čistým měsíčním příjmem žadatele o hypotéku ČNB stanovila na 45 %. V případě žadatele do 36 let pak 50 %.

vbloku

Bydlení pro mladé vbloku, zdroj: PSN

Bydlení pro mladé

S rostoucími úroky roste i výše splátky hypotéky, která nutně odráží také nárůst cen nemovitostí. Zvláště byty v Praze zdražily během pandemie natolik, že se pro mladé stávají nedostupné. Bez ohledu na podmínky hypotéky je její výše prostě příliš vysoká. I tady se však dají najít výjimky, například originální koncept bydlení vbloku společnosti PSN. Je zasazený v pražských Modřanech. Kombinuje malometrážní bytové jednotky a velkolepý sdílený prostor. Komfort bydlení je tak dokonale zajištěn, za cenu, která překvapí. Financování formou hypotéky pro mladé lze navíc sjednat zdarma přímo s nákupem bytu, to ostatně platí pro všechny byty z nabídky rezidenčního bydlení PSN.