Čtvrtek 17. června. Svátek má Adolf.

Hypoteční jízda pomalu brzdí. Kdy se zastaví? Zájem o hypotéky má paradoxně ochladnout v létě

Hypotéky
synergicky 21.05.2021 | 15:48 0 Komentářů

Úrokové sazby sice vzrostly, stále jsou však nadmíru lákavé. Hypoteční jízda sice pomalu brzdí, stále však pokračuje. Stále lze hypotéky využít také pro efektivní financování své investice v podobě nemovitosti.

Objem sjednaných hypoték v dubnu 2021 dosáhl dle údaje Fincentrum Hypoindex více než 39 miliard korun. Oproti předchozím měsícům je to méně, v porovnání s dubnem 2020, kdy se prodaly hypotéky za 17,8 miliard korun, jde stále o ohromující číslo.

Léto (a návrat do normálu) na dohled

Průměrná úroková sazba hypoték vyjádřená ukazatelem Fincentrum Hypoindex vzrostla v dubnu na 1,98 %, zdražování tím zdaleka nekončí. Banky jsou zatím zahlcené a vyřizují smlouvy předjednané s nižšími sazbami, nadále přitom zvyšují úrokové sazby, které se v nových nabídkách přibližují 2,5 %. To by se mělo projevit nejenom na ukazateli Hypoindex, ale také na objemu sjednaných hypoték.

Zvyšování sazeb může zmírnit poptávku po hypotékách, zatím jsou však ceny stále příliš lákavé a nemovitosti nadmíru zajímavou investicí. Žádané jsou zejména rezidenční nemovitosti, byty v Praze a dalších velkých městech, v atraktivních lokalitách. Lidé se v době pandemie zaměřují zejména na bydlení a investice do nemovitostí, které představují také bezpečný způsob uložení peněz. Zlom se očekává s příchodem léta, kdy se snad život vrátí do normálních kolejí a lidé budou věnovat i obvyklým letním aktivitám. Jak podotýká Vladimír Staňura, hlavní poradce České bankovní asociace, lidé v létě nebudou řešit jen bydlení, ale i cestování, nakupování, utrácení úspor v restauracích apod. Nemovitosti by tak měly jít stranou.

Pokud jde o hypotéky (a nemovitosti), otálet se nevyplatí

Pokud i Vás lákají levné hypotéky nebo chcete investovat do nemovitostí, nejste sami. Poptávka je obrovská, zvláště v případě pražských bytů. Pokud máte nějaký vytipovaný, nečekejte dlouho, nebo Vás někdo jednoduše předběhne.

Pokud teprve hledáte vhodný byt, zkuste se podívat na nabídku rezidenčních projektů PSN. Najdete v ní komfortní byty v těch nejatraktivnějších lokalitách, nechybí ani Královské Vinohrady, například v podobě projektu Depo Grébovka. Do konce května navíc můžete využít ještě výhodnější ceny bytů z nabídky PSN! Otálet se nevyplatí!