Neděle 26. září. Svátek má Andrea.

Hotely v Praze jako investice budí velký zájem, nabídka je však mizivá

Praha
synergicky 31.08.2021 | 23:20 0 Komentářů

Hotelnictví a cestovní ruch obecně se během pandemie koronaviru zařadily k těm nejvíce zasaženým odvětvím. Finanční ztráty byly pro uzavřené hotely obrovské, přesto majitelé i nadále v celé odvětví věří. Jeho potenciál vidí také investoři.

Obsazenost pouze 10 procent

Dle údajů společnosti STR dosáhly letos hotely v Praze obsazenosti pouhých 10 procent, tedy ty, které byly otevřené. O prázdninách sice obsazenost vzrostla, přesto se zdaleka nepřiblížila normálu, tedy stavu před pandemií. Ubytovací zařízení se také musejí vypořádat s poklesem cen, který se pohybuje v desítkách procent. Již na jaře 2021 přitom společnost CBRE vydala analýzu, která předpokládá, že by se tržby hotelů mohly na předpandemickou úroveň vrátit nejdříve v roce 2024.

Hoteliéři však stále svůj business neopouštějí, a tak překvapivě nezaznamenáváme žádný masivní prodej hotelů. Tzv. distress sales, prodej z nutnosti, byl právě v oblasti hotelů během pandemie žhavým tématem. Přestože se nekonal, objevili se investoři s enormním zájmem o hotely.

Dlouhodobý potenciál

Navzdory negativnímu dopadu pandemie v hotelech investoři stále vidí dlouhodobý potenciál. I kvůli vyšší návratnosti investic jsou hotely pro investory lákavé. To potvrzuje i průzkum Hotel Investor Beat, zaměřený na zájem institucionálních investorů o hotely v evropských městech. Praha se umístila na třináctém místě. Hotel v Praze by s chutí koupilo 37 procent investorů, kteří v průzkumu vyjádřili velký či velký zájem o nákup.

Zájem o nákup nemovitostí hlásí i český investor a developer – společnost PSN. Její plány nepřekazila ani pandemie, a tak neustále rozšiřuje své portfolio, které zdobí takové architektonické skvosty jako Metronom, mrakodrap City Empiria nebo Tančící dům, zčásti sloužící jako hotel. Zájem PSN však nezůstává pouze u hotelů a ubytovacích zařízení, je připravena odkoupit jakýkoliv typ nemovitosti s potenciálem. Její projekty dokazují, že tento potenciál dokáže naplno využít. Majitelé – prodávající tak mají záruku, že o jejich nemovitost bude dobře postaráno.