Sobota 12. června. Svátek má Antonie.

Finanční rezervy a rozložení úspor

Kejml 19.11.2013 | 22:46 0 Komentářů

Dobrý den,

mnohdy se zde dozvídám spousty informací o tvorbě rezerv a úsporách. Nicméně tyto články mi příjdou jako vyšité z manuálu pro finanční poradce, aneb „Uzavřete si životní pojištění jako první a poté můžete spořit“.

Vesměs je toto tvrzení pravdivé, ale jak být zajištěný a zárověn mít krátkodobé a dlouhodobé rezervy? Jediná možnost je snížení variabilních nákladů. Tedy našich měsíčních nákladů které můžeme omezit, zda zcela vyřadit.

Ve všech oblastech lidského života včetně efektivního spravování osobních financí platí pravidlo „Pokud nic neděláš, nic nebudeš mít“. Pohybuji se již několik let v oblasti financí, pracoval jsem v pojišťovnách, finančně poradenských společnostech a bankovnictví.

Můj osobní názor je ten, že jediný důvod vysoké zadluženosti lidstva obecně a nulových úspor (života od výplaty k výplatě) je zcela jistě finanční negramotnost národa, nedostatečné vzdělávání, ale hlavně neschopnost lidí odložit, či zcela vyřadit uspokojení svých potřeb.

Lidé si najdou 1000 důvodů proč ty dva tisíce na spořícím účtu radši utratit, než si je ponechat jako rezervu a poté se dostanou do situace, kdy by přece jen ty peníze potřebovali, ale už je utratili, takže jediné řešení je skok do banky pro půjčku.

Mnohdy od lidí slyším řeči typu „Až budu mít více peněz, začnu si je šetřit“ ovšem opak je pravdou „Až začnete šetřit, budete mít více peněz“

Samozřejmě chápu, že určitá sorta lidí má opravdu nizké příjmy, ale těchto lidí je absolutní minimum. Většina populace pobírá průměrný plat okolo 15 tisíc korun, ovšem jejich měsíční náklady jsou většinou vyšší, než příjmy. To hlavně z toho důvodu, že se chtějí přiblížit „vyšší společnosti“ a proto utrácejí za zbytečnosti.

Jednoduchý příklad je pouze stravné. Já osobně pobírám stravenky a spousta lidí také. Já z těchto stravenek nakupuji stravu na celý měsíc a to se stravuji celkem královsky, dopřávám si kuřecí maso každý den a sem tam nevypustím ani nějaký ten fastfood, pizzu, či večeři v restauraci. Spousta lidí není schopná obětovat 20 minut svého denního času pro přípravu obědu na druhý den a tak se stravují v restauracích na denních menu z kterých se jednak nenajíte pořádně, ani nejsou extra zdravá a ještě Vás stojí spousty peněz.

Tady se vracíme k základnímu aspektu lidstva a to je lenost a špatné návyky.

Lidé místo toho, aby si pravidelně své prostředky ukládali a šetřili si je na svou budoucnost, tak je radši utrácejí za přítomnost, která je další den minulostí z které defacto nic nemají.

Bohužel fakta jsou asi taková, finanční poradci mohou být králové ve svém oboru, věřím, že spousta z nich je. Můj osobní důvod proč jsem se vzdal finančního poradeství je ten, že tento obor je sice velmi perspektivní, ale pořád jednáte s lidmi, kteří pokud své návyky změnit nechtějí, tak je nezmění. Obsloužil jsem ve svém životě stovky klientů, kolik si myslíte, že z nich pravidelně dále spoří? Rád Vám to řeknu, z hlavy si pamatuji 5 klientů. To je možná 5% z klientů, kteří měli opravdu komplexní finanční plán včetně pojištění, hypotéky a úspor.

Těchto 5% klientů jsou také ti, kteří budou mít ve svém životě dostatečné rezervy a budou si žít spokojeným životem bez dluhů. Ten zbytek? Má smůlu.

Žijeme v extremně složité době. Ti kteří jsou schopní si nyní spořit, držet se svých zásad a cílů mají budoucnost. Ten zbytek se nechá stáhnout okolím, reklamou, vlastním egem, nekonečnými výmluvami a útrácením všech prostředků které mají.

A pokud mi ještě někdo někdy řekne, že lidé jsou chudí a nemají peníze, tak se mu s prominutím vysměju do tváře. Pocházím z Ostravy a kdykoliv jdu kolem nákupního centra Nová Karolína, tak je tam minimálně 500 zaparkovaných aut (kdo platí benzín a pojištění?) a uvnitř obchodu nakupují tisíce lidí každý den a je jedno jestli je sobota, neděle, nebo středa osm hodin večer. Lidé peníze mají, ale neumí je spravovat a ti kteří je spravovat umí, tak jsou v horních 5% zajištěných osob a těch 95% kteří to neumí jsou odsouzeni k doživotnímu přežívání od výplaty k výplatě.

Přeji pěkný věčer.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.