Sobota 12. června. Svátek má Antonie.

Facebook míří na burzu: Koupit či nekoupit jeho akcie?

prokupek 07.05.2012 | 12:36 0 Komentářů

Hodnota společnosti Facebook by mohla pohybovat podle agentury Reuters mezi 77 (cca 1,5 bil. Kč) až 96 miliardami dolarů. Facebook si klade za cíl největším prodejem akcií v historii internetového sektoru získat 10,6 miliardy dolarů, spekuluje se ale i až o částce 11,8 miliardy dolarů, kterou by investoři prodejem celkem 337,4 milionu akcií mohli získat. Prezentace se má podle jednoho ze zdrojů agentury Reuters zúčastnit i zakladatel a šéf Facebooku Mark Zuckerberg. Obchodníci na Wall Street s jeho účastí na prezentaci příliš nepočítali, protože Zuckerberg vynechal i březnovou schůzku s analytiky. Hlavní slovo tam měla provozní ředitelka Sheryl Sandbergová a finanční ředitel David Ebersman. Zuckerberg svou absencí popudil některé investory, kteří poukazují na to, že člověk, který má nad firmou kontrolu, by měl s akcionáři mluvit.

Světová největší sociální síť pokračuje v povzbuzování investorů ochotných k investování navzdory ne příliš dobrým výsledkům prvního čtvrtletí letošního roku, které vyvolaly dohady, zda je společnost schopna v dlouhém období udržet svůj velký růst.

S akciemi Facebooku by se mohlo začít obchodovat už 18. května. Vstup akcií Facebooku na burzu patří k nejočekávanějším finančním událostem roku.

Facebook je provozovatelem největší internetové sociální sítě na světě a jeho vstup na burzu patří k nejočekávanějším událostem roku. Facebook už dříve avizoval, že chce na burzu vstoupit během letošního roku, přičemž jeho akcie se mají objevit na trhu Nasdaq, a to se zkratkou FB.

Zisk Facebooku se v prvním čtvrtletí letošního roku meziročně snížil o 12 procent na 205 milionů dolarů, a to především kvůli růstu výdajů v rámci agresivní expanze firmy. Příjmy za čtvrtletí vzrostly o 45 procent na 1,06 miliardy dolarů. Koncem března měl Facebook 901 milionů aktivních uživatelů, zatímco koncem loňského roku jich měl 845 milionů.

Ing. Václav Prokůpek, Ph.D.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.