Sobota 12. června. Svátek má Antonie.

Facebook: Investorská nutnost či závislost?

prokupek 19.01.2012 | 13:48 0 Komentářů

Cože, vy nemáte facebook? A že jste ještě neslyšeli o novém Iphonu či přenosných přehrávačích všech formátů? Tak to radši ani nechoďte z domu. Zní to možná až směšně, ale přesně takhle to teď funguje. Možná, že Vaše rodiče by kolegové v práci kvůli tomu ještě neodepsali, mladší generace se však bez těchto „ veledůležitých“ informací prostě neobejde.

Nikdo těmto „vychytaným“ věcičkám nemůže upřít, že nám hodně ulehčují komunikaci, že technika šla v poslední době doslova mílovými kroky dopředu a že člověk žijící před deseti lety, by se už asi v dnešním světě těžko orientoval, zda – li vůbec. Všechno má ale dvě strany mince. O té druhé, negativní, snad ani tvůrci oněch zmiňovaných technických výstřelků doby neměli tušení.

Nicméně je důležité o tom mluvit, zas a znovu, protože negativ, které tyto „ hračky“ přináší,může být dokonce víc než pozitivních stránek věci a nad tím bychom se měli vážně zamyslet.Když mi moji rodiče vyprávěli o svém dětství, slýchával jsem, že prováděli lumpárny typu „kradení jablek sousedům“ nebo „ rozbíjení oken fotbalovým míčem“, to hlavní ale bylo, že téměř neustále byli venku a volný čas trávili především sportem.

Ne, že by mě tyhle tisíckrát omílané historky nějak zvlášť bavily, o to víc, že já také nejsem typický příklad člověka, co tráví celý den u počítače, nicméně vždy jsem si říkal, že máme dětství o mnoho pestřejší a kromě sportu můžeme navíc využívat právě i různé interaktivní služby, kterými můžeme trávit volný čas.

Nakonec jsem rád, že pubertu jsem strávil v době, kdy největší vymožeností bylo ICQ, protože jenom na něm jsem strávil dlouhé hodiny. Kdyby tvůrci toho „ slavného“ facebooku poslali do světa svojí hračku dříve, obávám se, že by mě to spolklo, tak jako mnoho teenagerů nyní.

Podrobně si tedy představme hlavní problémy vysedávání u facebooku po celé hodiny,alespoň z mého pohledu. Virtuální kamarádství je sice hezká věc, ale zkuste si představit, kolik z vašich 380 facebookových přátel by vám opravdu pomohlo v nouzi, a pak si položte otázku, kolik těch opravdových přátel máte? Nehledě na to, že některé přátele často ani neznáte a nevíte, co od nich čekat.

Dalším úskalím je naprostá ztráta času, kterou by mladí lidé mohli věnovat sportu, škole,stýkáním se s kamarády nebo četbou. Troufnu si tvrdit, že možná až 50 procent teenagerů stráví na facebooku dvě hodiny denně a více, s tím by se už mělo něco dělat.

S tím souvisí další, ale až druhořadé patálie, týkající se fyzické kondice dětí, která půjde logicky dolů, už teď neudělá půlka mladých kotrmelec, kolik to bude za 10 let? Samozřejmě,z neustálého vysedávání u počítače můžou přijít také zrakové problémy či nepříjemnosti sezády. Dokonce na facebook může podle posledních průzkumů vzniknout i závislost, ale to už je jiná kapitola.

Tvůrce čehokoliv, ať už opravdové revoluce nebo jen nějaké technické pomůcky jde do svého projektu samozřejmě po hlavě a s dobrým úmyslem, občas by se však měli nejprve tito lidé zamyslet nad možnými následky, které jsou v některých případech mnohem horší…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.