Sobota 12. června. Svátek má Antonie.

Evropští Zelení versus. IKEA

prokupek 05.03.2016 | 18:17 0 Komentářů

Švédská nábytkářská firma Ikea byla obviněna, že se mezi lety 2009 až 2014 záměrně vyhýbala placení daní, přičemž úniky mají dosahovat výše 1 miliardy eur (27 miliard korun). Informuje o tom zpráva, kterou zveřejnila v Evropském parlamentu strana Zelených. Ikea se brání, že neporušila žádná pravidla Politici ze strany Zelených nařkli Ikeu z „daňových úniků ve velkém měřítku“. Ve zprávě, která byla zveřejněná o víkendu, se píše, že Ikea záměrně přemísťuje peníze ze svých prodejen po celé Evropě do dceřiné společnosti v Nizozemí, odkud putují nezdaněné do Lichtenštejnska a Lucemburska. Evropská komise – nejvyšší regulátor v rámci Evropské unie – oznámila, že musí zprávu důkladně prostudovat. Ikea se proti informacím obsaženým ve zprávě brání. „Daně platíme zcela v souladu s národními i mezinárodními daňovými pravidly a předpisy,“ uvedla firma ve svém prohlášení. Podle odhadů zveřejněných ve zprávě jenom za rok 2014 firma ušetřila na daních 35 milionů eur (945 milionů korun), 24 milionů eur (648 milionů eur) ve Francii a 11,6 milionů eur (313 milionů korun) ve Velké Británii.

Zpráva dále tvrdí, že v dalších zemích, jako je Švédsko, Španělsko nebo Belgie, se daňové ztráty pohybují mezi 7,5 až 10 miliony eur (203 až 270 miliony korun). Evropská unie chce „odstranit právní mezery“ „Přesouvání zisků“ patří k běžné praxi nadnárodních společností působících po celé Evropě. Zřídí si svoji centrálu v zemích s nízkým zdaněním, jako je například Irsko či Lucembursko, a následně tam převádějí většinu svých evropských zisků.

Evropská unie se snaží proti tomuto druhu daňových úniků právnických osob rázně zakročit. Cílem je odstranit právní mezery, které firmám umožňují minimalizovat daně. Podle nových pravidel budou nyní moci země vybírat daně i od firem, které své zisky převádějí jinam.

Václav Prokůpek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.