Sobota 12. června. Svátek má Antonie.

České pivo zažívá i přes mezinárodní konflikty ekonomický boom

prokupek 05.06.2015 | 19:17 0 Komentářů

Konflikt na východě Ukrajiny loni ovlivnil export Budvaru do Ruska i na Ukrajinu. Státní pivovar sice vývoz do Ruska meziročně zvýšil, ale v závěru roku se kvůli devalvaci rublu prakticky zastavil.

Letos tam zmíněná firma očekávala výrazné snížení prodeje. Na Ukrajině podnik loni zaznamenal meziroční propad ve vývozu o 60 procent. Obě země, tedy jak Ukrajina, tak i Rusko – patří k významným obchodním teritoriím. Export jako celek byl ale loni úspěšný, nejvyšší v historii.

Rusko a Ukrajina patřili a stále ještě patří mezi významná obchodní teritoria Budvaru – z celkem sedmdesáti odbytišť Budvaru spadá Ruská federace mezi deset nejvýznamnějších a Ukrajina do dvacítky nejvýznamnějších. V Rusku loni prodal Budějovický Budvar nejvíce piva od roku 2009.

V letošním roce proto očekával Budvar, alespoň podle ČTK, v Rusku výrazné snížení prodeje. Na Ukrajině taktéž! Nestalo se tak. Alespoň prozatím…

V loňském roce se nedařil ani export na Ukrajinu, kde došlo k propadu prodeje o 60 procent. Stejně jako ostatní prémiová importovaná piva se i Budweiser Budvar prodává především v regionech s nejvyšší kupní sílou, což byl příklad i ukrajinský Krymu, kde byla ale v roce 2014 vlivem politické situace veškerá distribuce ztracena.

Loňský export Budějovického Budvaru byl nejvyšší v historii pivovaru. Do 70 zemí bylo vyvezeno 813.000 hektolitrů piva, tedy o šest procent více než v roce 2013. Historicky největší objemy prodeje byly dosaženy na dvou nejdůležitějších trzích – v Německu a na Slovensku. Významný růst zaznamenaly některé vyspělé západní trhy. V několika zemích došlo k nárůstu na dvojnásobek až čtyřnásobek.

Významný byl nárůst vývozu loni i na nejnáročnějších trzích v Itálii, Francii, Rakousku, Švýcarsku či USA. Na některých menších trzích se prodej zvýšil dokonce v násobcích – ve Vietnamu čtyřnásobně, v Chorvatsku trojnásobně, v Izraeli, Švédsku a Srbsku téměř dvojnásobně. Budvar loni nově vstoupil na trhy v šesti zemích a po čtyřech letech obnovil export do Ázerbájdžánu.

Pivovar loni prodal 1,457 milionu hektolitrů piva, nejvíce ve své stodevatenáctileté historii. Na dobrých výsledcích se podílel především export. Výstav meziročně vzrostl o 2,5 procenta, tržby o sedm procent na 2,3 miliardy korun. Vlastníkem národního podniku Budějovický Budvar je stát.

A co ukázal první půlrok? Na Krym se distribuuje české pivo včetně Budvaru dále a je o něj stále velký zájem, bez ohledu na anexi, kterou jako země EU neuznáváme. Zdá se, že „válka neválka“ české pivo se pije ve světě více a více!

To by byla bezpochyby dobrá zpráva pro náš export. Bohužel, jsou i hodnoty, které se penězi vyčíslit nedají. Třeba lidské životy, kterých díky konfliktům na Ukrajině, Blízkém východě či v Afghánistánu nebo Lybii a Iráku, bohužel přibývá.

Použité zdroje: ČTK, ITAR-TASS

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.